Naukowcy z Harvard University we współpracy z Trinity College Dublin stworzyli i udostępnili projekty, które pozwalają na projektowanie, budowę i obsługę miękkich robotów.

Wraz z pojawieniem się powszechnie dostępnego, taniego druku 3D, miękka robotyka wydaje się być przyszłością. Naukowcy stosują zasady wykorzystywane przy projektowaniu normalnych robotów, ale dzięki miękkim materiałom, inżynierowie są pionierami w pomocy w różnych dziedzinach, takich jak fizykoterapia czy chirurgia mało inwazyjna. Soft Robotics Toolkit jest skarbnicą planów open-source. Ma ono pomóc użytkownikom w projektowaniu, budowaniu, modelowaniu, charakteryzowaniu miękkich robotów. Zapewnia ona dostęp do szczegółów, które zazwyczaj nie są opisane w podręcznikach. Baza zawiera modele 3D, listy materiałów, samouczki i przykłady projektów. Conor Walsh, adiunkt na Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS), mówi:

Celem projektu jest popularyzacja miękkich robotów.

Praca zakłada współdzielenie się projektami, technikami wytwarzania nowych rodzajów urządzeń, robotów i narzędzi. Dónal Holland, doktorant na Trinity College Dublin, mówi:

Uczniowie bardzo często korzystają z wiedzy i doświadczenia starczych kolegów. Szybko więc zabraknie czasu i osób odpowiednich do nauki. Projekt zapewnia łatwy dostęp do odpowiedniej wiedzy dla każdego studenta.

Miękka robotyka wydaje się być przyszłością. Łatwy dostęp do wiedzy sprawi, że niedługo powinniśmy zauważyć wysyp tego typu projektów.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Eliza Grinnell, Harvard SEAS

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!