Wraz z postępem nauki poznajemy coraz więcej organizmów, które potrafią przeżyć w nawet najbardziej niekorzystnych warunkach. Tym razem naukowcy odkryli bakterie żyjące w tzw. Jeziorze Asfaltowym.

Nazwa tego zbiornika wodnego nie wzięła się z przypadku – Pitch Lake ma powierzchnię 46 kilometrów kwadratowych i składa się z mieszaniny wody oraz pochodnych ropy naftowej. Generalnie rzecz biorąc, nie jest to najbardziej przyjazne miejsce na Ziemi. Okazało się jednak, iż w cząsteczkach wody znajdują się bakterie.

Obecność tych mikroorganizmów potwierdza, że w nawet najbardziej nieprzyjaznym środowisku może dojść do rozwoju życia. W toku ewolucji bakterie mogą przeobrazić się w bardziej złożone organizmy. Przecież podobnie było na naszej planecie, choć co do tego, jak wyglądali pionierzy możemy tylko spekulować.

Badacze wiążą odkrycie z eksploracją kosmosu, bowiem na Tytanie – największym księżycu Saturna, znajdują się jeziora wypełnione ciekłym metanem. Na Ziemi związek ten występuje w postaci gazu, lecz jego płynna forma może stanowić siedlisko życia właśnie dla mikrobów. Jest to kolejny argument przemawiający na korzyść zwolenników teorii o życiu pozaziemskim.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej