WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

MIT bawi się z grafenowymi kostkami dziesięć razy wytrzymalszymi niż stal

Pamiętacie grafen? Materiał, który jednocześnie leczy nowotwory, wysyła polskie rakiety w kosmos i buduje superkomputery? MIT najwyraźniej nie ma go dosyć.

Problemów z grafenem jest wiele i sceptyków co do jego rzekomej świetlanej przyszłości jest coraz więcej. Jedną z wątpliwości wśród naukowców budził fakt, że tak naprawdę nie wiemy jak i dlaczego te sześciokątne kształty są tak wytrzymałe oraz wydajne. Naukowcy z MIT postanowili to zmienić, przeprowadzając eksperyment, w którym zdecydowali się na skorzystanie z grafenu w pięciu procentach tak gęstego jak stal i dziesięć razy wytrzymalszego od metalu.

Doświadczenie rozpoczęło się od stworzenia bardzo dokładnego modelu komputerowego, na podstawie którego badacze wydrukowali później dwuatomowe kształty, mające prezentować strukturę materiału przypominającą nieco gąbkę. Następnie, obiekty 3D padły ofiarom testów kompresji, podczas których podkreślana była istota odpowiedniego kształtu. Jego porowata natura sprawiła, że przy jednoczesnej większej powierzchni notowano wyższą wytrzymałość na mniejszych ciężarach.

Co ciekawe, różne rodzaje „kostek” reagowały na sposoby trudne do przewidzenia. Te z grubszymi ścianami i mniejszym pomarszczeniem stawały się mniej stabilne wraz ze stosowaniem nacisku, aby ostatecznie roztrzaskać się widowiskowo. Z kolei te o cieńszej konstrukcji utrzymywały swój kształt przez dłuższy czas, na koniec i tak dzieląc los inaczej skonstruowanych pobratymców. Możemy być pewni, że naukowcy z MIT zrobią użytek z wniosku, jakoby w tym przypadku niekoniecznie grubość elementów obiektu, ale konstrukcja, miała duży wpływ na jego wytrzymałość.

źródło: engadget.com