WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

MIT pracuje nad wyeliminowaniem czerwonych świateł drogowych

MIT pracuje nad technologią, która być może wyeliminuje wkrótce czerwone światła. w Artykule zamieszczonym w PLOS ONE, grupa badaczy z Sensable City Lab MIT zaprezentowała plan, który być może spraw, że takie światła drogowe staną się przestarzałe.

Pomysł polega na zastosowaniu w „inteligentnym” samochodzie szeregu czujników – może to być zarówno maszyna autonomiczna, jak i kierowana przez człowieka, niemniej wymagane są do tego pewne bardziej zaawansowane podzespoły. Kierowca wysyła sygnał do swego pojazdu, że – przykładowo – chce skręcić, a samochód komunikuje się z infrastrukturą drogową, w celu określenia, czy i jak szybko należy jechać.

W zależności od odpowiedzi, samochód zwalniałby, albo przyspieszał, tak by dotrzeć do skrzyżowania w odpowiednim czasie i zminimalizować ewentualny czas oczekiwania na możliwość przejazdu. Proces wykorzystuje planowanie oparte o tzw. „sloty”. Przykładowo, samochody mogą zostać pogrupowane w linie 1-15 i szybko „przepchnięte” przez skrzyżowanie, podczas gdy samochody 15-30 jechałyby wolniej, tak by je przepuścić.

Oczywiście, w praktyce pomysł wymagałby niesamowicie zaawansowanej infrastruktury i rozpowszechnienia technologii autonomicznej w samochodach, zatem prawdopodobnie minie jeszcze sporo czasu, zanim zobaczymy miasta bez świateł. Niemniej, już teraz MIT szuka obszaru, na którym technologia mogłaby zostać przetestowana bardziej dogłębnie.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]