WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W młodym układzie planetarnym wykryto skomplikowane cząsteczki organiczne

Według naukowców, za formowanie się planet oraz życia na nich, we wczesnych fazach rozwoju odpowiedzialne są komety. To właśnie dzięki ich wizytom, młoda Ziemia została „użyźniona” organicznymi molekułami i związkami wody. Dzięki badaniu wykonanemu przy pomocy największego na świecie interferometra radiowego ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) odkryto dowody na podtrzymanie tej tezy – w protoplanetarnym dysku rozproszonemu wokół odległej od nas o 455 lat świetlnych gwiazdy MWC 480 w Gwiazdozbiorze Byka wykryto ogromne nagromadzenie związków cyjanowodoru (HCN) oraz jego bardziej skomplikowanego kuzyna – acetonitrylu (C2H3N). Istnieją dowody na to, że te same związki „przyłożyły rękę” do formowania się naszego własnego Układu Słonecznego, innymi słowy reakcje chemiczne zachodzące podczas tworzenia się życia organicznego mogą być takie same w każdym miejscu we Wszechświecie.

Posiadanie protoplanetarnego dysku oznacza iż wokół MWC 480 nie ma jeszcze planet, gdyż nie zaczęły się one formować. Jest na to za wcześnie, gdyż gwiazda jest bardzo młoda – ma około miliona lat. Dla porównania, wiek naszego Słońca wynosi ok. 4,5 miliarda lat, czyli cztery i pół tysiąca razy więcej! Badacze twierdzą, że ilość i rodzaje wykrytych cząsteczek są bardzo zbliżone do składu pasa Kuipera który jest pozostałością po takim dysku w naszym własnym układzie.

Co to wszystko oznacza? Ano, że tworzenie związków organicznych opartych na węglu i ewoluowanie z nich istot rozumnych może być o wiele bardziej powszechne we Wszechświecie niż do tej pory uważaliśmy. Kto wie, może jednak – prędzej czy później – natkniemy się na jakąś obcą cywilizację?

[źródło – sci-news]