WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Mobilne portfele bardzo popularne w Subsaharyjskiej Afryce

Portfele mobilne to technologia, z której w naszym kraju korzysta mało kto. Śmiem wątpić, by odsetek użytkowników był wysoki w innych krajach. A jak się okazuje w jednym z najbiedniejszych regionów świata – Subsaharyjskiej Afryce ten sposób płatności jest bardzo popularny.

Według danych Światowego Banku 12% dorosłych, czyli 64 miliony osób mieszkających w tym terenie, korzystają z wirtualnych portfelów. Afrykanie nazywają to „mobilnymi kontami bankowymi”, które do banku podpięte nie są. Połowa z tej grupy ludzi ma tradycyjne konta bankowe, druga zaś korzysta wyłącznie z cyfrowych portfeli. Rozwiązanie to najbardziej popularne jest w Kenii, gdzie 58% dorosłych płaci przy pomocy urządzenia mobilnego. Dodatkowo, w Subsaharyjskiej Afryce liczba osób, które posiadają jakiekolwiek konto z funduszami wzrosło z 24% w 2011 roku do 34% w 2014. To pokaźny wynik.

abc

Jak widać nawet w Afryce telefony i usługi z nimi powiązane zmieniają życie na lepsze. Ciężko się dziwić, mobilna bankowość jest naprawdę wygodna. Przekaz pieniędzy nie wymaga taszczenia ze sobą portfela, a kilku kodów zabezpieczających. Poza tym różne sklepy czy banki mają ciekawe oferty dla osób korzystających z tego rodzaju płatności. Mam nadzieję, że wkrótce przyjdzie pora na to, żeby moda na mobilne portfele dotarła również do nas. I to nie o dziwo z Azji czy Ameryki, a z Afryki.

źródło: fivethirtyeight.com