[Artykuł sponsorowany]

Dzisiaj większość osób kupuje laptopy. To bardziej powszechny wybór niż komputer stacjonarny, w który najczęściej zaopatrują się gracze, bo ten sprzęt wyposażony jest w mocny procesor i porządną kartę graficzną. To niezbędne, by pograć w najnowsze produkcje. Czy jednak w tej sytuacji skazani jesteśmy tylko na wielki sprzęt, który nigdzie ze sobą nie weźmiemy? Czy można zaleźć dobry laptop z tymi dobrymi komponentami? Można, ale trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Moc procesora w laptopie – o czym pamiętać?

Procesor – czy to do omawianych tu laptopów, czy komputerów stacjonarnych – to jeden z najistotniejszych elementów w całym układzie, decydujący o tym, jak nasz sprzęt będzie wydajny. Możemy być pewni, że im lepszy procesor, tym laptop będzie się lepiej sprawował. Zwracajmy uwagę na ilość rdzeni i taktowanie procesora – im jest większa, tym lepiej. Tak samo zwróćmy uwagę na współczynnik TDP. Tutaj jest na odwrót – im jest niższy, tym laptop wytrzyma dłużej na baterii.

Żeby dobrze wybrać, powinniśmy wiedzieć, z jakiej serii jest procesor. Polecić można kilka z nich. Intel Core M, najlepszy do ultrabooków i tabletów, zapewnia doskonały stosunek wydajności do czasu pracy na baterii. Jeśli poszukujemy lekkiego, bezgłośnego laptopa, to jest to dobry wybór. Seria Intel Core i3 i AMD A10 zadowolą osoby, które poszukują laptopa do podstawowych zastosowań, jednak jak zależy nam na układach z wyższej półki, gwarantujących wysoką wydajność, najlepszą dla graczy czy profesjonalistów zajmujących się grafiką, to seria Intel Core i5/i7 i AMD FX będzie tym, czego szukamy. Intel Xeon zaś to doskonały wybór, jeśli zależy nam na najwyższej mocy obliczeniowej. Chociaż został stworzony dla zastosowań przemysłowych oraz serwerowych, to jednak czasami znaleźć je można w laptopach.

Jaka powinna być karta graficzna?

O procesorach już sporo wiemy i zdajemy sobie sprawę, na jakie parametry zwracać uwagę. A jak to wygląda w przypadku karty graficznej? Przede wszystkim sprawdzajmy jej oznaczenie, dzięki czemu będziemy mogli określić, jaką ma wydajność i funkcjonalność. Zasada jest taka, że jak wybieramy między kartami z tej samej serii, to zawsze zdecydujmy się na tę z wyższym numerkiem, bo ma ona po prostu lepsze osiągi.

Kolejna rzecz warta uwagi to mikroarchitektura, która powinna być możliwe najnowsza, bo zapewnia lepsze osiągi i rozsądną gospodarkę energią. Kwestia zużycia energii jest bardzo ważna, bo laptop będzie jednocześnie emitował mniejsze ilości ciepła. Z tego względu zawsze wybierajmy model wykonany w niższym procesie litograficznym.

Równie istotna jest szerokość magistrali – im szersza, tym lepiej. Jeśli więc mamy do wyboru wariant 64-bit lub 128-bit, to oczywiście wybierzmy ten drugi. Zapewnia to lepszą przepustowość podsystemu pamięci karty graficznej, czyli w konsekwencji bardziej zadowalającą wydajność.

Nietrudno wybrać laptopa z doskonałym procesorem i kartą graficzną, ale żeby tak było trzeba zwracać uwagę na opisane wyżej parametry. To oczywiście nie wyczerpuje tematu, bo są inne wytyczne, niemniej powyższe rady będą pomocne, gdy przyjdzie nam kupić wydajne urządzenie. Warto wtedy skorzystać z tych wskazówek, bo są różne laptopy, ale nie w każdym te kluczowe układy są na tak wysokim poziomie.

[Artykuł sponsorowany]