Planetary Resources to firma, która raczej nie jest powszechnie znana. A szkoda, bo jej plany są bardzo ciekawe. Zamierza ona bowiem czerpać cenne surowce z asteroid w kosmosie. Dlatego też prezentuje projekt statku wydrukowany w 3D z kosmicznego metalu.


Niestety nie jest to jednak jeszcze metal z obiektu latającego poza ziemską orbitą. Zamiast tego firma zdobyła kawał meteorytu z kraterów w Campo del Cielo w Argentynie. Czyli – technicznie rzecz biorąc – pomimo faktu, że metal został zebrany z naszej planety, to tak właściwie z niej nie pochodzi. Biorąc pod uwagę efekt PR, jest to naprawdę ciekawa inicjatywa.

Aby stworzyć model, część meteorytu została najpierw sproszkowana. Następnie przy pomocy nowegoProX DMP 320 z uzyskanego proszku wydrukowano obiekt 3D. Chodzi tu o przemysłową drukarkę wykorzystującą technologię bezpośredniego spiekania laserowego metali. Polega ona na tym, że laser wysokiej mocy selektywnie topi kawałki metalu, a następnie łączy je warstwa po warstwie. Co prawda sama technika nie jest nowa, lecz prawdopodobnie po raz pierwszy została użyta na materiale niepochodzącym z naszej planety.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej