WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Możesz zostać zidentyfikowany po tym jak prowadzisz

Ponoć nasz charakter ma wpływ na to jak prowadzimy samochód. I rzeczywiście coś może w tym być, zwłaszcza, biorąc pod uwagę wyniki eksperymentu wykonanego przez badaczy z University of Washington oraz z z University of California, które pokazują, że nasz styl prowadzenia auta, jest tak samo charakterystyczny jak odcisk palca.

W eksperymencie wzięło udział 15 uczestników, których zadaniem była jazda po odosobnionym parkingu oraz wyprawa o długości 80 km. Badacze zrobili wszystko, aby kandydaci mogli jeździć w takich samych warunkach. Wszyscy prowadzili to samo auto, o tej samej porze dnia i w dodatku słuchali tego samego radia. Do zbierania danych badacze wykorzystali wewnętrzną sieć samochodu, zwaną CAN bus. Zbieranymi informacjami były chociażby położenie kierownicy, prędkość czy wykorzystanie kierunkowskazów, które następnie zostawały przesyłane do laptopa podłączonego do deski rozdzielczej. Kolejny krokiem było ich przepuszczenie przez specjalny algorytm, który „uczył się” jak każdy z uczestników prowadzi samochód. 90% informacji zostało użytych do nauki, natomiast na podstawie pozostałych 10% komputer miał rozpoznawać kierowców.

Wyniki eksperymentu były bardzo interesujące. Algorytm był w stanie dopasować styl prowadzenie ze skutecznością 100%. Wyjątkiem była sytuacja, gdy dostawał on wyłącznie dane z sensora odpowiadającego za pedał hamulca, gdzie osiągnął 87% skuteczności. Warto jednak zauważyć, że biorąca w eksperymencie grupa była dość mała. Nie wiadomo jak wyglądałyby wyniki, gdyby wzięło w nim udział znacznie więcej osób.

Źródło: http://gizmodo.com/