WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Mózg podejmuje decyzje podczas snu

Twój mózg nie wyłącza się gdy idziesz spać. Ostatnie badania wykazały, że pozostaje on aktywny i może przetwarzać dane, które pomogą Ci w podjęciu decyzji. Praca została wykonana w Ecole Normale Supérieure de Paris.

Badania wykazały, że podczas snu mózg nie wyłącza się. Może to pomóc w poszukiwaniach Świętego Grala rozwoju ludzkiego- możliwości nauki podczas snu. Poprzednie badania wykazały, że podczas snu mózg „zachowuje jedno oko otwarte”. Pozwala to na wyłapanie informacji, która jest skierowana do nas. Przykładowo, gdy ktoś zwróci się do nas po imieniu, włączy się alarm, usłyszymy niepokojące skrobanie, to się obudzimy. Sid Kouider oraz doktorant Thomas Andrillon stwierdzili, że mózg, podczas snu, może nie tylko przetwarzać dane z zewnątrz, ale także może podejmować decyzje. Naukowcy porównują to do jazdy samochodem- trzeba być bardzo uważnym i szybko przetwarzać dane. Ale tak do tego przywykliśmy, że robimy to podświadomie.

Oczywiście, część mózgu odpowiedzialna za zwracanie uwagi i wykonywanie instrukcji jest nieaktywna podczas snu. Zespół chciał się dowiedzieć, czy jeśli zaczęliśmy coś robić przed zaśnięciem to mózg nadal nad tym pracuje w trakcie snu.

Aby to sprawdzić, kazaliśmy sklasyfikować, uczestnikom eksperymentów, pewne słowa. Ich pierwsza grupa zwierała zwierzęta albo przedmioty (na przykład kot, kapelusz), druga była nastawiona na starcie prawdziwych słów (na przykład młotek) z wyrazami, które są na co dzień wymawiane, ale nie znajdują się w słowniku (na przykład Fabu). Uczestnicy byli poproszeni, po usłyszeniu słowa, o naciśnięcie prawego lub lewego przycisku, w zależności od własnego uznania do której grupy on należy. Ponieważ badania były przeprowadzone w pozycji leżącej, w ciemnym pokoju, większość osób bardzo szybko zasnęła. Słowa ciągle płynęły ze słuchawek. W tym czasie mogliśmy monitorować stan mózgu, za pomocą elektrod EEG. W momencie ich zaśnięcia, bez przerywania ciągłości dźwięków ze słuchawek, daliśmy im całkowicie nowe wyrazy.

Wszyscy uczestnicy, w momencie zaśnięcia, przestali naciskać przyciski. Naukowcy przyjrzeli się aktywności ich mózgów i odkryli, że on nadal planuje wykonywać to działanie. Oznacza to, że pomimo snu, mózg kontynuował przygotowanie poprawnej odpowiedzi. Uczestnicy po przebudzeniu nie pamiętali żadnego z nowych słów, co oznacza że robili to nieświadomie. Czy marzenia o nauce podczas snu mogą się spełnić?

Źródło: http://sciencealert.com.au/,