Na prasowym spotkaniu w Amsterdamie firma MSI zaprezentowała MSI Gaming Storage, czyli kartę rozszerzeń na PCIe x16, pozwalającą na połączenie w macierzy RAID 0 dwóch dysków półprzewodnikowych korzystających ze złącza M.2.

Zapytacie pewnie co w niej takiego rewolucyjnego… i dlaczego wygląda jak referencyjna edycja jakiejś karty graficznej. Otóż jest to pierwsza okazja dla graczy i pół profesjonalistów na wykorzystanie zatrważająco wysokiej prędkości odczytu i zapisu. Będzie to jednak przyjemność zarezerwowana wyłącznie dla chipsetu Z370 Intela, który znajdzie się na płytach głównych w najnowszych komputerach z serii Aegis. Oznacza to tyle, że na osobną sprzedaż w najbliższym czasie nie ma co liczyć, a szkoda. Dlaczego? Po prostu rzućcie okiem na poniższe testy i osiągi.

Do MSI Gaming Storage zaprzęgnięto dwa dyski Samsunga, a dokładnie modele SM961. Dzięki korzystaniu z linii PCIe podłączonych bezpośrednio do procesora, zamiast PCH i ustawieniu macierzy RAID 0 odczyt sekwencyjny sięgał 6600 MB/s, a zapis – 3000 MB/s. Dla porównania pojedynczy nośnik oferuje kolejno prędkość 3000 MB/s i 1100 MB/s. W przypadku testów praktycznych producent twierdzi, że załadowanie 48 GB pliku video z 340 sekund spadło na 119 sekund. Z kolei ładowanie 39 GB grafiki do Photoshopa na jednym nośniku SM961 zabiera 441 sekund, a z wykorzystaniem MSI Gaming Storage już 246 sekund.

MSI Gaming Storage

Jak wspominałem powyżej, będzie to produkt przeznaczony wyłącznie dla komputerów Aegis 3 i Aegis Ti. Mam jednak nadzieje, że inni producenci podłapią pomysł MSI i również wprowadzą swoje rozwiązania na rynek konsumencki. Dotąd bowiem takie osiągi można było uzyskać wyłącznie na platformach HEDT (X299/X399).

Źródło: kitguru.net

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej