WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Musk ponownie ostrzega przed AI

Elon Musk, szef Tesla Motors, Space X oraz Solar City, ponownie ostrzega przed sztuczną inteligencją. Biznesmen-wizjoner w przeszłości bardzo ostro wypowiadał się przeciwko AI, ostrzegając, że kiedy stworzymy już przewyższającą nas sztuczną inteligencję, możemy nie być w stanie nad nią zapanować i skończyć jako „biologiczny program rozruchowy dla cyfrowej superinteligencji”.

Warto oczywiście zaznaczyć, że Musk nie jest wrogiem sztucznej inteligencji w ogóle. Jego Tesla Motors dąży przecież do stworzenia autonomicznego samochodu. Zagrożenie ma tkwić w nieodpowiedzialnym rozwoju technologii grożącym wymknięciu się programów spod ludzkiej władzy. Miliarder obawiający się utraty kontroli nad AI finansuje również badania służące bezpiecznemu rozwojowi sztucznej inteligencji oraz stworzoną w tym samym celu organizację OpenAI.

Do ponownego zabrania głosu w sprawie bezpieczeństwa AI Muska skłonił konkurs Cyber Grand Challenge ogłoszony przez DARPA (Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności). Finał zawodów, o puli nagród 3,75 miliona dolarów, odbędzie się w sierpniu w Las Vegas. Przystąpi do niego siedem drużyn, których zadaniem będzie opracowanie algorytmu sztucznej inteligencji zdolnego do automatycznego wyszukiwania i naprawiania luk w zabezpieczeniach.

DARPA tłumaczy, że wykrywanie zagrożeń przez ludzi jest procesem zbyt żmudnym, przez co wiele istotnych danych i systemów może pozostawać przez długi czas niezabezpieczonych. Jednak Elon Musk obawia się, że tworzenie podobnych narzędzi może się źle skończyć:

Choć Musk przypomniał, że zbyt wyrafinowana sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla istnienia ludzkości, to warto zwrócić uwagę także na inne zagrożenie – bardziej bezpośrednio przystające do komentowanego konkursu. Program potrafiący na podstawie inżynierii wstecznej automatycznie odnaleźć błędy w zabezpieczeniach informatycznych niekoniecznie musi służyć ich naprawianiu. Tak naprawdę aplikacja taka może stać się potężną bronią w rękach każdego rządu, organizacji terrorystycznej, czy grupy przestępczej.

 

[źródło: inverse.com; grafika: fortune.com]