WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Elon Musk proponuje zbombardowanie Marsa bronią atomową

Wspóltwórca PayPal oraz CEO Tesla Motors i SpaceX, Elon Musk, w niedawnym wywiadzie udzielonym w Late Show Stephena Colberta zasugerował, że Czerwoną Planetę można zbombardować ładunkami termonuklearnymi. Takie słowa mogą zastanawiać w ustach szefa największej prywatnej firmy zajmującej się lotami kosmicznymi. Skąd taki pomysł?

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zarówno Amerykanie jak i ZSRR rozważali zbombardowanie Księżyca głowicami atomowymi w celach propagandowych. Jednak Musk myśli o czymś zupełnie innym. Uważa, że detonacja na biegunach Marsa bomb termojądrowych to najszybszy sposób na terraformowanie planety. Nie zdradził dokładnie dlaczego, ale można zgadywać, że chodzi o odparowanie znajdującej się na biegunach wody, która jest przecież bardzo silnym gazem cieplarnianym. Druga, wolniejsza metoda, polega według niego na stopniowej emisji gazów cieplarnianych tak jak to robimy obecnie na Ziemi.

Co do samej potrzeby i wykonalności skolonizowania Marsa Musk nie ma żadnych wątpliwości. W wywiadzie poruszono również tematykę kosmicznej turystyki i nieudanych lądowań rakiety Falcon 9. Co do nieudanych lądowań, to Musk mówił o tym, że bardzo je przeżywał, na szczęście inżynierowie już bardzo blisko rozwiązania wszystkich problemów. Ostatnim razem miało już zabraknąć naprawdę niewiele do wyhamowania pojazdu. Według wizjonera, prace nad rakietami z serii Falcon idą na tyle szybko, że już za dwa do trzech lat będą się one nadawały do wynoszenia ludzi na orbitę.

Krótki wywiad miał raczej żartobliwy charakter, czego zresztą należało się spodziewać po programie Colberta. Prowadzący zapytał również Muska o opisywaną przez nas automatyczną ładowarkę do samochodów Tesla, która wygląda jak żywy, metalowy wąż atakujący gniazdo ładowania samochodu. Szef Tesli przyznał, że w przypadku prototypu, lepiej nic w jego pobliżu nie upuszczać. Całość wywiadu obejrzeć można poniżej.

https://youtu.be/0vjt29f_6mk

[źródło i grafika: eteknix.com]