WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dlaczego muszki owocówki są idealnym modelem do badania ludzkich chorób

Zapewne każdy z was widział filmiki, w których osoby wylewały na siebie wiadro lodu. Wydarzenie w zamyśle miało podnieść wiedzę społeczeństwa na temat stwardnienia zanikowego bocznego (ALS). Choroba ta należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych. Do niej należy też Parkinson, Alzheimer oraz Huntington. Wszystkie są nieuleczalne i powodowane są przez mutacje genetyczne.

Badanie opublikowane w Cell przez naukowców z Baylor College of Medicine znacznie przybliża do zrozumienia tego problemu. Zidentyfikowali oni setki nowych mutacji genów, które są związane z różnymi aspektami rozwoju, funkcjonowania oraz  z systemem nerwowym w  jednym z gatunków muszek owocówek. Owad ten jest używany do badań 26 chorób, w tym ALS. Ale dlaczego akurat on?

Wywilżna karłowata posiada 75% genów podobnych do tych występujących u człowieka. Dodatkowo, jest ona łatwa w hodowli, szybko się rozmnaża oraz istnieje wiele narzędzi pozwalających na manipulowanie jej genami.

Standardowy sposób polega na badaniu wpływu danego genu poprzez usunięcie go z genomu. Ale ta metoda nie zawsze jest skuteczna. Jeśli usunie się gen odpowiadający za rozwój, to mucha nie urośnie i badania trzeba będzie powtarzać od początku. Autorzy publikacji pokonali tą przeciwność poprzez indukowanie zmian tylko w kilku komórkach. Nawet jeśli niezbędny gen zostanie zmutowany to nie wpłynie to na rozwój owada. Zmiany odbędą się tylko w odpowiedniej tkance albo narządzie. Przykładowo, naukowcy spojrzeli na dane genetyczne rodzeństwa chorującego na małogłowie. Odkryli oni, że specyficzny gen- ANKLE2- jest u obu osób zmutowany. Aby dowiedzieć się, czy to on jest odpowiedzialny za tę chorobę, musieliby wykonać oni badania na ludziach- a te byłyby nieetyczne. Dlatego też użyli oni do badań much. I rzeczywiście- okazało się, że ANKLE2 jest odpowiedzialny za tę chorobę.

Coraz więcej osób zaczyna korzystać z tej metody w badaniach różnych schorzeń. W najbliższym czasie powinniśmy więc zrozumieć i znaleźć terapie na coraz większą ilość groźnych chorób.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Botaurus