WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Materiały zewnętrzne

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu komputera do gier?

Wybór komputera wydaje się być prostą sprawą. Wystarczy bowiem pójść do sklepu, wybrać z pomocą sprzedawcy sprzęt i go zakupić – czy może być coś w tym ciężkiego? Okazuje się jednak, że jest. Wiele komputerów, a szczególnie gotowych zestawów, kompletnie nie nade się do gier, mimo że są tym reklamowane. Posiadają one źle dobrane podzespoły i może się okazać, że tańszy komputer znajomego lepiej poradzi sobie w nowych tytułach. Na co więc zwracać uwagę przy wybieraniu komputera do gier?

Odpowiedni balans pomiędzy grafiką a procesorem

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy. Bardzo często możecie spotkać komputery, które posiadają mocny procesor a słabą grafikę czy w drugą stronę. W takim wypadku nie osiągnięcie świetnej wydajności w grach, bowiem jeden podzespół będzie blokował wydajność drugiego. Warto w takim wypadku pójść na kompromis i wziąć trochę słabszy jeden podzespół a mocniejszy drugi. Przykładowo, jeśli szukacie komputera do gier w określonym budżecie, nie ma co pchać się w procesor 8700K w połączeniu z kartą graficzną GTX 1050 Ti. Znacznie lepiej wyjdziecie, jeśli kupicie słabszy procesor i np. GTX 1060 6GB, co zapewni Wam wyższą wydajność w grach.

Warto zainwestować w chłodzenie procesora

Jeśli zależy Wam na cichej pracy, to wymiana chłodzenia procesora jest ważnym elementem. W szczególności chłodzenia boxowe dołączane do procesorów Intel są głośne i zapewniają niską wydajność. W takim wypadku nawet chłodzenie poniżej 100 zł będzie nie dość, że lepiej wyglądało, to jeszcze zapewni cichszą pracę i lepszą wydajność. Oczywiście, jeśli chcecie podkręcać CPU, to warto kupić porządne chłodzenie, które Wam na to pozwoli.

Płyta główna też ma znaczenie

Bardzo często w zestawach znajdziecie polecane najtańsze płyty, które są w stanie obsłużyć dany procesor. I generalnie jest to dobre podejście. Problem pojawia się w momencie, jeśli macie większe wymagania co do złączy czy chcecie podkręcać procesor. W tym drugim wypadku warto poczytać fora i wybrać płytę, w której nie będzie przegrzewała się sekcja zasilania. Także warto wybierać sprawdzone modele, na których wiadomo, że jest możliwe wysokie OC procesora. W przypadku złączy tanie płyty mają ich bardzo okrojoną ilość. Posiadają one mniejszą liczbę wejść USB (w szczególności 3.0) czy też audio. Nie podłączycie więc do nich dużych zestawów głośników. Także warto zwrócić uwagę na jakość podzespołów – karty muzycznej, sieciowej czy dodatkowych zabezpieczeń.

Ile RAMu jest tak naprawdę potrzebne?

Najgorsze zestawy do gier, jakie widziałem w życiu, posiadały 32 GB RAMu kosztem pozostałych podzespołów. Nie dajcie się na to nabrać. Przy mniejszym budżecie spokojnie wystarczy 2x 4 GB pamięci, w droższych warto zainwestować w 2x 8 GB. Jeśli komputer ma służyć tylko do gier, to nie warto brać więcej pamięci kosztem pozostałych części. Warto jednak zainwestować w trochę szybsze pamięci niż najwolniejsze z DDR4/DDR3 – różnica może być zauważalna w grach.

SSD + HDD to podstawa każdego zestawu do gier

Brak SSD, praktycznie w każdym komputerze, jest wielkim błędem. Oczywiście, w tańszych zestawach czasami nie da się zmieścić dysku SSD, ale w droższych musi on już być. Każda osoba, która miała z nim styczność potwierdzi, że zaczynając od systemu, a kończąc na programach, szybkość działania zwiększa się. Nawet dysk 128 GB zwiększy komfort użytkowania komputera. Zestawy kosztujące 5 tysięcy złotych, a nie posiadające takiego dysku to norma, warto więc zwracać na to uwagę.

Zasilacz to często pomijana sprawa

Dochodzimy do sprawy, która najczęściej jest pomijana. Zasilacz. Musi on za każdym razem być markowy – nie chcecie chyba ryzykować zepsucia Waszego komputera? W tańszych zestawach często znajdziecie tanie, chińskie zasilacze, które nie trzymają norm, mają tragiczną sprawność i generalnie są tykającą bombą. Jeśli w zestawie znajdziecie napisane tylko „Zasilacz 500W” to omijajcie go, bo najpewniej jest to beznadziejna konstrukcja. Na wielu forach znajdziecie czarne listy producentów i warto się z nimi zapoznać. Przy wyborze zasilacza warto zwrócić uwagę, oprócz producenta, na certyfikat 80 Plus, okablowanie czy kulturę pracy. Pamiętajcie, dobry zasilacz to podstawa każdego zestawu.

Obudowa jest najmniej docenianym podzespołem

Dochodzimy do ostatniego podzespołu, jakim jest obudowa. W  zestawach robionych bez wiedzy znajdziecie często tanie obudowy. Mogą one dobrze wyglądać, natomiast są one wykonane ze materiałów o słabej jakości, nie posiadają filtrów przeciwkurzowych, dołączone wentylatory są głośne oraz zapewniają słaby przepływ powietrza. Wspomnę jeszcze o beznadziejnych możliwościach montażowych czy możliwościach ułożenia okablowania. Warto więc więcej czasu poświęcić wyborowi dobrej obudowy – takiej, która będzie się podobała oraz zapewni dobrą jakość, a nie rozleci się po paru miesiącach użytkowania.

Złożenie komputera to także klucz do pełni zadowolenia

Ostatnia sprawa jest także bardzo ważna. Gotowe zestawy często mają źle poprowadzone kable, czy część z nich jest niepodłączona. Widziałem też zestawy, gdzie same podzespoły były włożone w złe miejsca, przez co ich wydajność spadała. W gotowych zestawach, czy zestawach składanych w sklepach często na procesorze znajduje się słaba pasta termoprzewodząca, co skutkuje wzrostem temperatur. Warto tutaj zgłosić się do firm, które specjalizują się w składaniu komputerów. Zyskacie wtedy pewność, że w środku wszystko jest ułożone tak, jak należy i Wasz zestaw wygląda znakomicie.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich podzespołów czy komputera nie jest taką prostą sprawą, jaka wydaje się na pierwszy rzut oka. Trzeba mieć odpowiednią wiedzę albo poradzić się obeznanych w temacie osób, żeby uniknąć wielu pułapek przygotowanych przez sklepy czy przez osoby sprzedające gotowe zestawy. Pamiętajcie – odpowiednie dobranie każdego podzespołu daje Wam pełne zadowolenie z uzyskanego zestawu. Warto też czasem, przy samym składaniu komputera, osobom, które mają w tym doświadczenie i sprawią, że Wasz zestaw będzie świetnie wyglądał oraz działał przez lata.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Składamy Komputery