[Notka sponsorowana]

Jeśli choć raz w życiu byłeś na koncercie czy spektaklu teatralnym, doskonale wiesz, jak niezwykłe wrażenia pozostawiają takie przedstawienia. To zupełnie inne doświadczenie niż oglądanie nawet najlepiej dopracowanego pod kątem efektów specjalnych filmu. Na czym polega magia sceny na żywo? Jednym z kluczowych czynników jest aspekt techniczny. Zobacz, jakie urządzenia sprawiają, że przedstawienie „ożywa”.
Jeśli wydaje Ci się, że scena to tylko podest, kurtyna i ewentualnie statyczne reflektory oświetlające zespół / aktorów, to nie obserwowałeś spektakli zbyt wnikliwie. A może po prostu ekipa realizująca show pracowała tak dyskretnie, że nie zwróciłeś na to uwagi. Warto jednak wiedzieć, że gdy trwa przedstawienie, „w tle” pracuje mnóstwo urządzeń, które dodają mu dynamiki i usprawniają przemieszczanie się po scenie. Tak właśnie działa mechanika sceniczna.

Czym jest mechanika sceniczna?

Przez mechanikę sceniczną rozumie się szeroką gamę konstrukcji i urządzeń, które wykorzystuje się na scenie, aby np.:

  • wzmocnić wrażenia wizualne – osiągnąć efekt głębi, w niepowtarzalny sposób grać światłem czy stworzyć kilka poziomów, na których znajdą się aktorzy / muzycy,
  • ułatwić przemieszczanie się elementów na scenie – chodzi np. o ruchome platformy, na których na scenę „w całości” wjeżdżają zespoły muzyczne, są często wykorzystywane choćby podczas festiwali muzycznych,
  • zapewnić dodatkowe efekty specjalne – pozwolić wykonawcom wyłonić się „z podziemia” czy pojawić się „znikąd” na szczycie schodów zbudowanych na scenie.

To oczywiście tylko kilka zadań, jakie stoją przed mechaniką sceniczną. Warto jednak pamiętać, że bez tych urządzeń, coraz częściej czerpiących ogromnymi garściami ze świata automatyki przemysłowej, nie byłoby spektakli, które wywierają intensywne wrażenia na widzach.

Zapadnie sceniczne i więcej

Konstrukcje z zakresu mechaniki scenicznej są niezwykle zaawansowane pod względem technologicznym. Dzieje się tak, ponieważ muszą pracować niezawodnie – z odpowiednią prędkością, we właściwym rytmie i zawsze bezpiecznie. To szczególnie ważne w przypadku konstrukcji „hydraulicznych”, np. takich jak zapadnie sceniczne BSC System. Dźwignice i inne elementy podnośnicze zostały zaprojektowane tak, by były w stanie unieść nawet duży ciężar i gwarantowały wygodę sterowania podczas realizacji spektaklu. Co ciekawe, zaawansowana mechanika sceniczna – podobnie jak dźwigi stosowane np. na placach budowy, przechodzi często odbiory przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). To najlepsza gwarancja niezawodności tych konstrukcji.

Gra światłem, dźwiękiem, głębią sceny, poziomami, na których toczy się akcja, sposobem pojawiania się i znikania wykonawców – to właśnie te elementy czynią spektakl teatralny czy koncert niepowtarzalnym wydarzeniem. Warto więc docenić rolę mechaniki scenicznej, a także talent specjalistów, którzy zajmują się realizacją przedstawienia. Choć nie widzisz ich na scenie, to ich praca sprawia, że na scenie dzieje się prawdziwa magia. Zwróć na to uwagę podczas kolejnej wizyty w teatrze czy na sali koncertowej!

[Notka sponsorowana]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!