WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Na śmiałków czeka nagroda X PRIZE za eksplorację głębin

X PRIZE Foundation to organizacja non-profit przyznające nagrody za niezwykłe osiągnięcia techniczne. Nie są jednak przyznawane cyklicznie, jak nagrody Nobla, czy Oscary, ale jednorazowo w ogłaszanych specjalnie konkursach. Każdy taki konkurs określa dokładnie jakiego osiągnięcia dokonać powinien zwycięski zespół aby wygrać (zwykle mamy też jakąś nagrodę za drugie miejsce i za wejście do finału konkursu).

Najbardziej znanym konkursem w historii fundacji był ten o nagrodę Ansari X PRICE, przyznaną dla pierwszej firmy prywatnej, której uda się dwukrotnie wynieść w kosmos statek kosmiczny wielokrotnego użytku z co najmniej 3-osobową załogą. Wygrał zbudowany przez Scale Composites statek SpaceShipOne. Od tego czasu minęło już 11 lat i w międzyczasie przyznano nagrody dla twórców oszczędnych samochodów, mechanizmów usuwania wycieków ropy i lądowników księżycowych (a właściwie dla lądowników dysponujących wystarczającą siłą ciągu, żeby móc wystartować z Księżyca).

Chociaż wciąż trwa rywalizacja w konkursach o Google Lunar X PRICE oraz Tricorder X PRICE, to fundacja ogłosiła właśnie kolejny projekt: Shell Ocean Discovery X PRIZE. Celem konkursu jest budowa pojazdów służących do eksploracji morskich głębin. Chociaż otwarto już rejestrację zgłoszeń, to dokładne szczegóły techniczne procedury konkursowej nie są jeszcze znane. Na razie organizatorzy podzielili się z nami pewnymi ogólnymi założeniami projektu.

Konkurs składać się będzie z dwóch etapów, mających się odbyć na głębokości odpowiednio 2 i 4 tysięcy metrów pod poziomem morza. W obu etapach pojazdy podwodne będą musiały wykonać mapę dna morskiego, sfotografować określone podwodne obiekty oraz zidentyfikować (nie ogłoszone jeszcze) elementy w oceanie oraz na jego dnie. Pojazdy powinny być przy tym w możliwie jak największym stopniu autonomiczne.

Pierwszy etap, do którego zostanie zakwalifikowanych 25 najlepszych projektów, odbędzie się we wrześniu 2017 roku. Najlepszych 10 zespołów podzieli się nagrodą w wysokości miliona dolarów i zostaną one zakwalifikowane do etapu drugiego. Etap ten, odbywający się na większej głębokości, zostanie przeprowadzony we wrześniu 2018. Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca otrzymają kolejno 4 i 2 miliony dolarów. Dodatkowo do zdobycia będzie ufundowana przez National Oceanic and Atmosferic Administration nagroda specjalna w wysokości miliona dolarów za identyfikację i śledzenie aż do źródła śladu biologicznego lub chemicznego. Niestety NOAA na razie nie ujawnia też szczegółów na temat swojej nagrody.

[źródło i grafika: popsci.com]