WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Najciekawsze newsy tygodnia w skrócie #1

Koniec weekendu i związanego z nim szaleństwa. Pora złapać za plecak i ruszać do szkoły, albo przygotować się do wyprawy do pracy. Na dobry start mamy dla Was zestawienie najciekawszych newsów z tygodnia 14.09 – 21.09 w pigułce.

Na WhatNext codziennie przewija się masa różnych materiałów. Serwujemy Wam zróżnicowane artykuły, wśród których znajdziecie testy sprzętów, recenzje różnych gier wideo czy różne, typowo blogowe felietony od naszych redaktorów, ale na tym nie koniec. Zawsze możecie oczekiwać od nas masy newsów lub ciekawostek ze świata. Każdego dnia wrzucamy od kilku do kilkunastu takich wpisów, dlatego nigdy nie zastaniecie u nas pustki, po prostu warto do nas zaglądać. Wiemy też, że nie wszyscy są w stanie być z publikowanymi przez nas aktualnościami na bieżąco, toteż chcielibyśmy ułatwić Wam nieco życie. Postanowiliśmy zebrać piętnaście najciekawszych nowinek i zrobić z nich zestawienie, dzięki czemu w prosty sposób będziecie mogli zobaczyć co ciekawego działo się w danym tygodniu. Idealna lektura do porannej kawy lub na przerwę śniadaniową. Możecie liczyć na publikację tego typu artykułów każdego poniedziałku. Dobra, starczy tych zbędnych ceregieli, sprawdźmy co takiego działo się przez te 7 dni.
Edit: Mamy mały błąd w paginacji postu i musieliśmy ją wyłączyć. Wkrótce to naprawimy.

140919140738-large1-800x400

#1 W sobotę pisaliśmy o nowych sposobach walki z Alzheimerem. Choroba Alzheimera to bardzo dokuczliwy syndrom, z którym musi niestety borykać się wiele osób. Naukowcy z York University odkryli pewien pewien prosty test, który pozwala wykryć czy dany pacjent ma szansę zachorowania, a co za tym idzie, zapobiec schorzeniu jeszcze przed nasileniem się objaw. Test ten łączy myślenie i ruch, przez co jest w stanie wykryć niedobory w białku LRP6, który odpowiedzialny jest za produkcję amyloidu beta, a co za tym idzie – komunikację między neuronami.z15124514Qslodziki1-620x400

#2 Piątek był złym dniem dla ludzi, którzy wprost kochają się w różnych colach bez cukru. Reklamy tych napojów wręcz zachęcają do kupna i wydaje się, że sztuczne słodziki mogą być wybawieniem od otyłości. Jak się jednak okazuje, badania naukowców z Izraela przyniosły zadziwiające rezultaty. Okazuje się, że spożywanie dużych dawek nie do końca naturalnych słodzików, może skończyć się zachorowaniem na nietolerancję glukozy lub na różne schorzenia metaboliczne.

9733482161_ac6eadfcb6_k1-640x400

#3 W weekend dowiedzieliśmy się również, że genetycznie modyfikowana żywność, wbrew pozorom, nie jest niebezpieczna. Alison Van Eenennaam i jej badania bydła dowiodły, że „podrasowane jedzenie” nie stanowi dla nich zagrożenia dla zwierząt. Wyniki były poparte analizą trwającą blisko 28 lat badań nad bydłem, dlatego ciężko mówić o kłamstwie. Przez tyle lat udało jej się przebadać 100 miliardów tych zwierząt. To kolejny argument w publicznej wymianie zdań dotyczącej GMO, rzucający nieco inne światło.

dog-x-ray-848x400

#4 W tym przypadku znaleźliśmy troszkę zdjęć, które dowiodły, iż zwierzęta mają wręcz nieskończone miejsce w żołądku. Ta kompilacja wykonanych rentgenem fotek, pokazała chociażby skarbonkę w środku mopsa czy scyzoryk wewnątrz labradora. Niektóre są przerażające, niektóre wręcz komiczne, ale mówią tylko jedno – ktoś chyba nie dokarmił odpowiednio swoich pupili…

7-newalgorithm-639x400

#5 Pozostańmy w temacie zwierząt. Człowiek nie tylko jest w stanie je oswajać, ale również je tworzyć. Cheetah to robo-gepard, który dzięki odpowiedniej konstrukcji oraz specjalnym algorytmom, może wreszcie poruszać się podobnie do jego jego żywego odpowiednika. Rezultaty są już zadowalające i fajnie ogląda się jak ten robot biega oraz pokonuje różne przeszkody. Grupa naukowców z MIT nie zamierza tu spocząć na laurach, przede wszystkim chcą go jeszcze przyspieszyć. Być może wkrótce robo-gepardy zastąpią nam te żywe? Przed tym wspomaganym mechanicznie na pewno ciężko będzie uciec jakiemuś zwierzęciu.

#6 Praca, którą pochwalono się w Ecole Normale Supérieure de Paris, pokazała nam, że chociaż inne organy organizmu odpoczywają podczas snu, to mózg podczas niego cały czas pracuje oraz przetwarza dane. Możemy przez to wyłapywać informacje skierowane do nas, czyli gdy ktoś nas będzie wołał, albo usłyszymy jakiś alarm, to wstaniemy. Ale co najważniejsze, kiedy śpimy, podświadomie zastanawiamy się nad informacją lub czynnością, jaka mocno nas zajęła podczas dnia. Wygląda na to, że wkrótce sen przestanie być formą odpoczynku, a będzie można zagospodarować ten czas również na pracę.

140919122135-large1

#7 Naukowcy z Harvardu udostępnili swoje projekty w celu popularyzacji miękkich robotów. Soft Robotics Toolkit ma stanowić skarbnicę danych oraz ma za zadanie pomóc i ułatwić tworzenie takich robotów. Zawiera on modele 3D, listy materiałów, samouczki i przykłady projektów, co pomoże w dostarczeniu wiedzy.

1108204431-848x400

#8 Zwyczaje oraz kultura krajów azjatyckich, zawsze zadziwia, albo potrafi zafascynować nas – mieszkańców Zachodu. Spójrzmy chociaż na takie Chiny. W mieście Chongqing, na niektórych chodnikach wytyczono trasy specjalnie dla osób uzależnionych od telefonów. Wszystko dla bezpieczeństwa, chodzi o to, żeby nie wpadały one na innych przechodniów. Pomysł ciekawy, ale jak się okazało, ludzie korzystający z komórek nawet nie zauważyli podziału. Zabawny eksperyment.

sepsa-848x400

#9 Sepsa to choroba zabijająca rocznie 8 milionów ludzi na całej Ziemi, dlatego niedziwne jest to, że cały czas szukamy na nią różnych sposobów. Nawet najlepsze antybiotyki oraz terapie nie są w stanie uratować każdego. Urządzenie Biospleen za to jest w stanie wykryć czynnik chorobotwórczy i usuwać je, co czyni z bardzo dużą skutecznością – blisko 90%. Działa podobnie do magnesu, z tym wyjątkiem, że może uratować życie. Być może wkrótce stanie się podstawą kuracji? turbo.photosynthesisx2991-299x400

#10 Naukowcy z Cornell University i Rothamsted Resear przyspieszyli oni proces fotosyntezy dzięki przeszczepieniu genów z bakterii cyjanoprokarioty do tytoniu. Umożliwiło to roślinie efektywniejsze budowanie enzymów, używanych przez rośliny do redukcji dwutlenku węgla do postaci cukru oraz innych węglowodanów. Szybko zachodząca fotosynteza właśnie powstaje na naszych oczach i szacuje się, że zwiększy ona plony aż o 60%! Trzeba dodać jednak łyżkę dziegciu. Wyników badań nie ujrzymy w życiu codziennym przez najbliższe 10 lat, bo nie wiadomo, czy wprowadzenie tej bakterii nie powoduje destabilizacji roślin.

hbnhpb0ycfrneo4jztgv1

#11 Środa zaskoczyła nas ponurą wiadomością o tym, że stan systemu obrony Ziemi przed asteroidami jest w słabym stanie. Jej program ma niedostateczny nadzór, nie współpracuje on z odpowiednimi organami oraz nie wykorzystuje w pełni budżetu wynoszącego 40 milionów dolarów. System trzeba poprawić, bo wystarczy sobie przypomnieć obwód czelabiński i meteor, który zranił ponad 1000 osób oraz uczynił wiele strat materialnych.

#12 Za to inny projekt, na który wydano miliard dolarów i pracowano nad nim przez 6 lat, został ukończony. Mowa tu o nowym systemie wykrywania twarzy od FBI, który rejestrował będzie miliony Amerykanów każdego dnia. Nazywa się Next Generation Identification i przechowuje zdjęcia wszystkich osób zapisanych w bazie danych. Będzie wyłapywał wszystkie cechy charakterystyczne bez większych problemów. Polonia w Ameryce nie ma się jednak czego obawiać, wykorzystane zostanie to tylko przeciwko przestępcom.

140917121229-large1-800x400

#13 W czwartek okazało się, że depresję można wykryć u dorosłych za pomocą krwi. Ciężko zatem będzie się z nią schować przed swoim lekarzem. Test będzie w stanie wykryć wysokie ciśnienie krwi, tudzież zbyt duży poziom cholesterolu. Wprowadza to medycynę na nowy poziom. Od teraz łatwiej będzie wyleczyć się z chorób psychicznych, a przynajmniej ułatwić ich diagnozę.

worldpopulat1-659x400

#14 Na świecie wszystkich ludzi jest około 7 miliardów. ONZ właśnie opublikowało badania, które dowodzą, że jest 80% szans na to, że do 2100 roku będzie nas już pomiędzy 9,6, a 11,3 miliarda. Pod uwagę wzięli rozwijającą się tempie medycynę czy problemy z wodą i żywnością, a nawet różne katastrofy. Trzeba dodać, że wyniki są dosyć dokładne i wykonane zostały przez najlepszych demografów z ONZ. Zatem miejsca na świecie będzie coraz mniej, dlatego przyszła najwyższa pora, by przyspieszyć kolonizację kosmosu.

pibot1-14110150604631-620x400

#15 Na koniec chcielibyśmy zapoznać Was z PIBOTem, czyli robotem zdolnym sterować samolot. Przede wszystkim jest w stanie wykorzystać wszystkie przyciski oraz przełączniki, które zostały stworzone z myślą o człowieku. Potrafi również identyfikować na bieżąco pas startowy. Poza tym większość danych wejściowych pochodzi z symulacji. PIBOT ma jeszcze problemy z utrzymaniem stabilności lotu, a przy lądowaniu musi mu pomagać człowiek, ale naukowcy pracują już nad naprawieniem tego problemu. Najzabawniejsze jest to, że jest tani w wykonaniu, dlatego żywi piloci powinni już zacząć bać się o to, by nie zostali wkrótce wygryzieni przez maszyny.

I w tym tygodniu to by było na tyle. Oto 15 newsów, które były według nas najciekawsze, w bardzo dużym skrócie. Po więcej informacji na dany temat, zapraszamy oczywiście do odnośników. Znajdziecie je wplecione w poszczególne zdania oraz na obrazkach odnoszących się do każdego z nich. Zapraszamy na WhatNext przez wszystkie 7 dni oraz na kolejne zestawienie, które znajdziecie u nas po tym okresie czasowym. Życzymy udanego poniedziałku!