WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Najciekawsze newsy tygodnia w skrócie #2

Trzeba przyznać, że troszkę się ostatnio działo. To był zdecydowanie dobry tydzień i jak zrobiliśmy to ostatnio, tak znowu dajemy Wam kolejny pakiet 15 najciekawszych newsów z tygodnia 22.09 – 28.09 w skrócie.

Poprzednie zestawienie było swojego rodzaju eksperymentem, który całkiem nieźle się przyjął, dlatego postanowiliśmy przygotować Wam kolejną lekturę do porannej kawy. Kolejne najciekawsze newsy tygodnia dla leniuchów i osób lubiących mieć podane wszystko na tacy szybko w jednym miejscu, czyli dla wszystkich używających tagu tl; dr w zbyt dużej ilości.

 

#1 – Geny decydują o tym czy lubisz smak alkoholu  Collection of GlassesZbiór newsów otwieramy wiadomością dla wszystkich osób nielubiących alkoholu. Badania opublikowane w Alcoholism: Clinical and Experimental Research pokazały, że ludzie posiadają kilka różnic w genach odpowiedzialnych za kodowanie receptorów gorzkiego smaku na języku. Geny TAS2R13 oraz TAS2R38 są m.in. odpowiedzialne za odczuwanie różnic w smaku etanolu. Badania polegały na ocenieniu intensywności napoju, który zawierał 16% alkoholu. Niektórzy oceniali go jako bardziej gorzki, inni jako mniej. Ta druga grupa ma przez to większe szanse na popadnięcie w alkoholizm, co nie znaczy, że to zrobi.

 

#2 – Cztery animacje wyjaśniające zmiany zachodzące w klimacie  gavinschmidtgif11-845x400Tutaj znajdziecie odnośnik do wpisu, gdzie zobaczycie cztery piękne animacje idealnie tłumaczące zmiany zachodzące w klimacie. Dowiecie się stamtąd jak dobrze rozpoznać wzorce zachowania chmur, by przewidzieć zmiany klimatu. Do tego zobaczycie co działo się z temperaturami na świecie w 20 wieku, kilka prognoz klimatycznych i cząstki znajdujące się w atmosferze naszej planety. Spędzicie nad tym góra 10 przyjemnych minut, a nauczycie się więcej, aniżeli siedzieć drugie tyle przy podręczniku.

 

#3 – Inteligentne światła samochodowe, które nie oślepią innych kierowców system_on_car-848x400Świetna nowina dla wszystkich kierowców kochających jeździć nocą! Naukowcy z Carnegie Mellon oraz Intel opracowali prototyp świateł, które nie oślepią kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Kamera, procesor oraz modulator światła, identyfikują obiekty na drodze i obliczają wzorce świetlne. Prościej tłumacząc, czujnik wykrywa uczestników ruchu i selektywnie wyłącza skierowane na nich światło. Dzięki temu życie stanie się prostsze, a badacze szacują, że dzięki temu zginie w USA nawet 32 000 osób mniej. Tak mały wynalazek, a tak duży skutek.

#4 – Dziwna chmura nad St. Louis okazała się być rojem motyli ptaki-620x400Meteorolodzy z  St. Louis ostatnio zdziwili się, kiedy zobaczyli dziwną chmurę kierująca się w stronę Meksyku. Była w formie motyla i dynamicznie zmieniała swój kształt. Jak się okazało żaden radar się nie popsuł, bo były to po prostu motyle monarchowie, które zebrały się w spory rój. Zobaczcie w pełnym newsie jak faktycznie wyglądała ta chmara.

#5 – To samo zdjęcie wykonane wszystkimi modelami iPhona iphone2-720x400iPhone6 to już ósma generacja telefonów od Apple. Pomiędzy modelami, według antyfanów firmy, nie ma praktycznie żadnych różnic poza nic nie ważnymi detalami. Teorie te potwierdza lub neguje (to już musicie stwierdzić sami) Lisa Bettany, która wykonała zdjęcia aparatem z każdego modelu tej serii smartfonów. Wszystkie zdjęcia są ładne, ale które z nich jest najlepsze?

 

#6 – Blizzard anuluje prace nad swoim hitem video-games-world-of-warcraft-blizzard-entertainment-demon-fresh-hd-wallpaperPora na smutną nowinę dla fanów gier Blizzard Entertainment. Tajemniczy Project Titan, który miał być next-genowym MMO, a zarazem nowym królem gatunku, został anulowany. Jak się okazało kolejne koncepcje produktu nie podobały się samemu zespołowi. Chociaż kilka osób jeszcze dalej pracuje nad projektem lub wymyśla nowe elementy dla Titana, to firma póki co odpuszcza produkcję pełną parą. A warto wspomnieć, że Blizzard grzebał przy tym prawie 8,5 lat.

 

#7 – Niezwykłe zdjęcia ukazujące zniszczone środowisko  ZDJECIE9-848x400Colin Finlay chciał udowodnić, że zanieczyszczenie środowiska to nie przelewki. Dlatego też wsiadł w helikopter i zrobił zdjęcia terenom, gdzie zniszczenia natury są najwidoczniejsze. Fotograf chciał zwrócić uwagę na ten problem, co zresztą musiało się mu udać przy pomocy tych zdjęć. Jako jedyny ujął destrukcję w tak piękny sposób.

#8 – Matematyczny dowód na nieistnienie czarnych dziur to bzdura black-hole_01-640x400Laura Mersini-Houghton z University of North Carolina stwierdziła w swojej matematycznej pracy, że czarne dziury po prostu nie istnieją. Badania zostały wysłane do ArXiv i udało się jej połączyć teorię relatywistyczną z mechaniką kwantową, co do tej pory naukowcom się nie udało. Okazało się jednak, że sama praca bazuje na badaniach z 1970 roku i ma wiele błędów, co udowodnił pan William Unruh – fizyk teoretyczny. W tym przypadku matematyka nie wygrała z fizyką.

 

#9 – Duńskie miasto używa GPS w celu śledzenia bezdomnych lead_large1-620x400Dania to bogaty kraj i poziom bezdomności jest tam bardzo niski, ale nadal występuje. Dlatego też w miasteczku Odenese rozpoczęto śledzenie bezdomnych przy pomocy sygnału GPS. Władze mają jednak dobre intencje, nie chcą usuwać tych ludzi, a po prostu namierzą miejsca, gdzie ich stężenie jest spore i postawią tam ławki, ekspresy do kawy, a przede wszystkim nowe schroniska. Jak już być bezdomnym to tylko w Danii.

 

#10 – „Mózg” robotów Eugene Izhikevich i jego firma – Brain Corporation napisała soft BrainOS, który pozwala tresować roboty jak psy. Dzięki temu oprogramowaniu, wystarczyło będzie tylko pokazanie robotowi czynności, by ten się go w pełni nauczył. Ma to ułatwić produkcję robotów tworzonych do prostych zadań, ale kilkutygodniowe szkolenie nauczy też go nieco cięższych wyzwań. Wszystko opiera się na różnych technikach sztucznej inteligencji, komórkami odpowiedzialnymi za komunikację pomiędzy nimi w mózgu.

 

#11 – Rola lodu w usuwaniu CO2 z atmosfery 3-arcticseaice1-848x400Pani doktor Dorte Haubjergm, naukowiec w Nordic Center for Earth Evolution skończyła badania lodu w Grenlandii, z których wywnioskowała, iż lód ma ogromny wpływ na usuwanie dwutlenku węgla. Robi tę czynność skuteczniej od wielu innych organizmów żywych, czego nikt się nie spodziewał. A skoro lodu robi się na Arktyce coraz mniej, to znaczy, że emisja CO2 do atmosfery może się zwiększyć. To dobrze dla globalnego ocieplenia, niedobrze dla nas.

 

#12 – Energia słoneczna zrewolucjonizuje oczyszczanie stawów osadowych solarenergyd1Profesorowie Mohamed Gamal El-Din oraz James Bolton odkryli, że można wykorzystać światło słoneczne do oczyszczania stawów osadowych, co ma być znacznie tańszym i ekologicznym rozwiązaniem. Dotychczas robiono to przy pomocy specjalnych lamp UV i proces czyszczenia trwał 20 lat. Nowszy ma być błyskawiczny, prawie natychmiastowy i promieniom słonecznym do pomocy przyjdzie chlor. Gdy oba czynniki ze sobą reagują, to wytwarzane są rodniki hydroksylowe, które wydajniej usuwają toksyny. Ze względu na ogromne zainteresowanie naukowcy już planują, by wprowadzić tę technikę do użytku.

 

#13 – Sonda kosmiczna stworzona przez Indie dostała się na orbitę Marsa ueaqtow6hojzrwzottfy1Historia wejść na orbitę Marsa jest dosyć przykra. Dostanie się tam udało się dopiero za trzecim razem stacji Mariner 9, stworzonej przez NASA oraz USA. Indiom wejście na orbitę „czerwonej planety” udało się za pierwszym razem z o wiele mniejszym budżetem, bo „tylko” 74 milionów dolarów. Tutaj obejrzycie sobie stan sondy na bieżąco.

 

#14 – Wytwarzanie wodoru za pomocą ogniw słonecznych 140925141232-large1-720x400W Laboratory of Photonics and Interfaces, prowadzonym przez Michaela Grätzel, naukowcy wynaleźli ogniwa słoneczne, które naśladują fotosyntezę i generują takie paliwa jak wodór. Użyli do tego komórek fotoelektrochemicznych, które rozdzielają wodę na wodór i tlen, w momencie wystawienia na światło słoneczne. Dzięki temu sposobowi niepotrzebne będą już metale rzadkie do produkcji wodoru. Urządzenie jest niezwykle efektywne i tanie, co sprawi, że stanie się wielką konkurencją dla innych technik.

 

#15 – Wynalazca WWW chce zachowania jej neutralności 640px-Tim_Berners-Lee_April_20091-640x400Tim Berners-Lee to twórca World Wide Web, czyli jakby nie patrzeć internetu. W świetle ostatnich doniesień, według których niektóre firmy mają zacząć blokować lub dostęp do internetu, wezwał do stworzenia praw, które zapewnią jego dziełu niezależność i prywatność samym użytkownikom. I chociaż twierdzi, że do globalnej sieci powinna się wkraść lekka cenzura (choćby całkowita kasacja dziecięcej pornografii), to powinna ona zachować neutralność. Słusznie, nikt z nas nie chce być kontrolowany przez rząd.

I to by było na tyle w tym tygodniu. Zapraszamy do zaglądania do nas częściej, gdzie codziennie znajdziecie coś ciekawego do poczytania. A jeśli będzie tego za dużo i podoba Wam się forma, jaką prezentujemy w tym wpisie, to zachęcamy do zaglądania tu co tydzień w poniedziałek. Znajdziecie tutaj skrót najciekawszych newsów tygodnia, właśnie w takiej formie.