To był zdecydowanie dobry tydzień! Jeśli jednak przegapiliście niektóre z naszych newsów, albo nie chciało się Wam ich czytać, to mamy dla Was skrót nowinek z tygodnia 29.09. – 05.10.

Kolejny poniedziałek i kolejny tydzień przed nami, zaś przed Wami stoi nowe, gotowe zestawienie najciekawszych newsów z minionych siedmiu dni w pigułce. Tym razem nieco mniej newsów o technologii jako takiej, a za to więcej ciekawostek naukowych czy kilka różnych historii oraz statystyk o zagrażających nam chorobach. Jak zwykle odnośniki do pełnych wersji znajdziecie w obrazkach oraz w poszczególnych częściach wpisu.

#1 – Genetycznie modyfikowane dzieci skończą w tym roku liceum 30 urodzonych w 1997, zmodyfikowanych dzieci będzie zaczynało ostatnią klasę liceum. Wszyscy posiadają geny dwóch matek oraz jednego ojca, czyli biologicznie mają trzech rodziców. Modyfikacje były zaprojektowane aby pomóc kobietom, które nie mogą zajść w ciążę, albo żeby wada genetyczna nie została przekazana dalszemu pokoleniu. Nie wydano jednak odpowiednich wyników badań, które pokazywałyby jaki wpływ ma taki eksperyment na zdrowie tych nastolatków.

3510107184_b1f6598fc9_b1-738x400

#2 – Ebola rozprzestrzenia się wolniej niż inne choroby Media często pokazują wirusa ebolę jako szybko rozprzestrzeniające się zagrożenie. Jednakże ten wykres udowodni Wam, że nie ma się czego obawiać. Ebola nie doleci do Europy i USA, by zdziesiątkować populację. Okazuje się, że pacjent zarażony odrą jest w stanie zarazić 18 innych osób, zaś osoby z ebolą już tylko dwie. Zresztą w krajach wysoko rozwiniętych wirus ten praktycznie nie istnieje, dlatego nie macie się czego obawiać, o ile nie wyjeżdżacie do Afryki.ebola

 

#3 – Mikrokamera zredukuje liczbę wypadków drogowych Kierowcy często decydują o swoim losie w wypadku w dosłownie ułamkach sekund. Nieraz są to decyzje ratujące im życie, nieraz nie. Jednak Naukowcy z Fraunhofer Institute for Reliability and Microintegration IZM zamierzają to zmienić. Wynaleźli oni moduł z mikrokamerą, który powiadamia kierowcę o znaku jaki prawdopodobnie mógł przeoczyć i przetwarza dane na bieżąco. W dodatku ma on małe rozmiary, zaś sama kamerka jest odporna na drgania. To połączone ze wspomaganiem kierownicy może zmniejszyć ilość wypadków na drogach.

miniaturecam1-848x400

#4 – Muszki owocówki są idealnym modelem do badania chorób Takie choroby jak Alzheimer, Parkinson, Huntington, albo stwardnienie zanikowe boczne powodowane są przez mutacje genetyczne. Żeby dokładnie je zbadać, trzeba by wziąć dosyć dużą ilość osób do różnych eksperymentów, co jest wbrew zasadom etyki. Tutaj z pomocą przychodzą… muszki owocówki, a dokładniej wywilżna karłowata. Posiada ona 75% genów podobnych do tych u człowieka, jest łatwa w hodowli, szybko się rozmnaża i łatwo manipuluje się jej genami.

1280px-Drosophila-melanogaster-Nauener-Stadtwald-03-VII-2007-021-848x400

#5 – Nowa cząsteczka znaleziona w kosmosie Jak pokazują wyniki badań w Science, naukowcom z Max Planck Institute for Radio Astronomy oraz Uniwersytetu w Kolonii udało się znaleźć nową cząsteczkę w kosmosie – cyjanek izopropylu. To cząsteczka organiczna, której struktura węglowa jest mocno rozgałęziona, co czyni ją pierwszą taką molekułą w kosmosie. Daje to więcej poszlak na temat tego jak faktycznie powstał nasz świat. I jak pisze Michał w newsie: „Odkrycie sugeruje, że aminokwasy, które są powszechnie spotykane w meteorytach, produkowane są we wczesnym etapie powstawania gwiazd.”, a stąd już prosta droga do odkrycia genezy życia.

#6 – Historia jedynego pacjenta, któremu udało się pokonać HIV Timothy Ray Brown to jedyna dorosła osoba, której udało się pokonać wirusa HIV. Lekarze do tej pory nie wiedzą jaki czynnik o tym zadecydował, dlatego postanowili poeksperymentować na małpach. Okazało się, że zabicie układu odpornościowego w odpowiednim procesie, nie jest kluczem do zwalczenia tego wirusa. Pozostają jeszcze dwie opcje, które naukowcy na pewno sprawdzą już niedługo. Być może wirus wkrótce nie będzie takim problemem. Z całą historią pacjenta oraz przebiegiem badań możecie zapoznać się w rozwinięciu newsa.

6435858483_bcb6b3c0c1_o_0-640x400

#7 – Materiał, który pochłania i przechowuje tlen Naukowcom z University of Southern Denmark udało się stworzyć materiał, który pochłania i przechowuje tlen o stężeniu większym 160 razy niż ten w powietrzu. Jego łyżka potrafi wchłonąć cały tlen z pomieszczenia. Substancja ta jest w formie kryształu i może przyda się osobom z chorobami płuc, albo przy sztucznej fotosyntezie.

#8 – Dziwne zjawisko na morzu Tytana Na Tytanie, czyli księżycu Saturna, przez ostatnie kilka lat działy się dziwne rzeczy. Sonda Cassini stara się monitorować ewolucję węglowodorowego morza, które przy drugim spotkaniu po prostu zniknęło. Powróciło za to w sierpniu 2014 roku i jak twierdzą badacze, może to być wzrost pęcherzyków, fale powierzchniowe albo ciała stałe pływające na morzu. Być może jest to związane ze zmianami pór roku na powierzchni Tytana. A może to kosmici? Kto wie? Naukowcy będą dalej badać tę ciekawostkę.cassini

 

#9 – Największy na świecie „wychwytywacz” węgla z atmosfery Wreszcie uruchomiono pierwszy „wychwytywacz” węgla, który wychwytuje CO2 ze spalania węgla oraz procesów przemysłowych, by potem składować je pod ziemią. Uruchomiony został w elektrowni węglowej SaskPower w Kanadzie. Cały projekt kosztował 1,25 miliarda dolarów, ale jest kluczem dla tych, którzy najwięcej energii elektrycznej generują z węgla (m.in. dla Polaków). Wyobraźcie sobie, że energia węgla, którą spalicie może wrócić i zostać wykorzystana na nowo. To byłoby coś pięknego!

origin_14413362184-848x400

#10 – Polscy astronomowie odkryli gwiezdny most Polscy naukowcy z Optical Gravitational Lensing Experiment odkryli gwiezdny most łączący Obłoki Magellana. W swojej pracy napisali, że młode gwiazdy z obu obłoków mogą tworzyć połączenie pomiędzy obiema galaktykami. Taka baza danych przede wszystkim pozwoli na stworzenie nowych modeli Drogi Mlecznej oraz Obłoków Magellana, co z kolei pozwoli symulować interakcje pomiędzy nimi.

800px-Magellanic_Clouds_―_Irregular_Dwarf_Galaxies1-800x400

#11 – Kto z Was połknąłby kapsułkę z igłami zamiast stosować szczepionki Dotychczas przy leczeniu skazani byliśmy zwykle na tabletki, krople, albo zastrzyki – szczepionki. Naukowcy jednak opracowali ich połączenie, które okazuje się być metodą skuteczniejszą od dwóch poprzednich. Są to kapsułki długości 1-2 cm z igłami długości 5mm. Aplikuje się drogą pokarmową. Ich głównym zastosowaniem ma być dostarczanie przeciwciał, które są używane do walki z rakiem oraz chorobami autoimmunologicznymi. Nie wygląda to apetycznie, ale za to jest skuteczne.

MIT-Microneedles-01_01-639x400

#12 – Geneza pandemii wirusa HIV Nikt tak naprawdę nie wie skąd wziął się wirus HIV, ale zespół naukowców prześledził historię wybuchu jego pandemii. Wszystko wskazuje na to, że początek miał miejsce w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiko Konga. Głównym winowajcą jest tu duży wzrost prostytucji oraz słaba służba zdrowia korzystająca ze skażonych igieł. HIV przeniósł się na ludzi znacznie wcześniej niż w 1920 roku, ale najszybciej rozprzestrzenił się właśnie w Kinszasie.

1024px-HIV_H9_T-cell1-848x400

#13 – Rada Atlantycka zatrudni projektanta gry Call of Duty: Black Ops II Zwykle dowiadujemy się w wiadomościach lub innych programach o złej działalności gier wideo. Jak się jednak okazuje, mogą one pomóc ludziom, choćby w powstrzymaniu cyber-terrorystów. Rada Atlantycka zatrudniła projektanta Call of Duty: Black Ops II, by zaprojektował im scenariusze, które mogą mieć miejsce. Skąd taki zaszczyt? Ano dlatego, że gra całkiem realistycznie pokazuje przyszłość nie tylko konfliktów, ale przede wszystkim ludzi oraz technologii. Dave Anthony pomoże przewidzieć zdarzenia, które wojskowym mogą nie przyjść do głowy.

large__7810288304-848x400

#14 – Dysk, który dokona autodestrukcji po otrzymaniu SMS Ten mały dysk dokona autodestrukcji po… otrzymaniu SMSa. SecureDrivec SDSR ma moduł GSM wbudowany w chipset, który dodatkowo jest dobrze zabezpieczony. Kiedy ktoś zacznie przy nim grzebać, bez potwierdzenia operacji odpowiednią wiadomością, to dysk ulegnie autodestrukcji. Żeby odczytać potem z niego dane, potrzeba by było odpowiednich specjalistów, a na takich nie stać każdego.

sdsr-740x400

#15 – PotatoStock rzeczywiście miało miejsce Sałatka ziemniaczana z Kickstartera osiągnęła prawdziwy sukces, do tego stopnia, że autor tej akcji zapowiedział imprezę PotatoStock. Wszyscy myśleli, że to żart, a ona faktycznie się odbyła w Columbus, w stanie Ohio. Zrobili oni mnóstwo ziemniaczanych sałatek, sprzedali mnóstwo koszulek, a jej twórca zebrał ponad 20 tysięcy dolarów dla fundacji Columbus. Te sałatki w końcu uratują komuś życie.

bykdubzceaat8jd1-600x400

I tym ziemniaczanym aspektem skończymy trzecie już z rzędu zestawienie najciekawszych newsów. Zachęcamy gorąco do odwiedzania naszego serwisu w tygodniu. Dowiecie się stąd wielu interesujących rzeczy, albo przeczytacie recenzje gier, bądź testy różnych produktów. Nasza strona cały czas się rozwija, dlatego warto tu zaglądać od czasu do czasu. A jeśli nie macie czasu na przeglądanie wszystkich nowinek, to zapraszamy w to samo miejsce, o tej samej porze na kolejne zestawienie równe siedem dni. Życzymy udanego tygodnia!

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej