To był zdecydowanie dobry tydzień! Jeśli jednak przegapiliście niektóre z naszych newsów, albo nie chciało się Wam ich czytać, to mamy dla Was skrót nowinek z tygodnia 06.10 – 12.10.

Najwyższa pora przypomnieć sobie, co przyniósł poprzedni tydzień poza zwycięstwem Polaków nad Niemcami w piłce nożnej. Te wydarzenie przyćmiło na jakiś czas wszystkie doczesne, a trzeba przyznać, że poza nim sporo działo się w medycynie czy technologii. Zatem sport na bok i przyjrzyjmy się temu co nas ominęło w minionym tygodniu.

#1 – Pierwsze zdjęcia białka naprawiającego DNA

Naukowcy do tej pory nie wiedzieli jak wygląda i w jaki sposób działa białko BRCA2. Wiadomo tylko, że odpowiada ono za naprawianie uszkodzonego DNA, a jego mutacja powoduje nowotwory, w tym najczęściej raka piersi. Ludzie z Imperial College London i Cancer Research UK London Research Institute użyli mikroskopii elektronowej, dzięki czemu poznali odpowiedź na trapiące ich dawna pytania. Teraz będą w stanie projektować lepiej korygować wady genu, przez co zmniejszą szanse zachorowania na nowotwór.

firstpicture1-576x400

#2 – Nowy system internetowej prywatności w przeglądarkach

UCL, Stanford Engineering, Google, Chalmers i Mozilla Research udało się połączyć siły, by stworzyć projekt o nazwie Confinement with Origin Web Labels, czyli w skrócie COWL. To system, który zapobiega wyciekom poufnych informacji i od 15 października będzie dostępny na przeglądarkach Google Chrome oraz Mozilla Firefox. Zwiększa on nasze bezpieczeństwo, dzięki zablokowaniu złośliwego i ukrytego kodu JavaScript od osób trzecich na stronach internetowych. Dzięki temu skryptowi nasz komputer powinien stać się bezpieczniejszy, a nasze hasła nie zostaną z niego wykradzione.

A burglar opening a safe that is a computer screen

#3 – Wizualizacja komórek w 3D

LEVER (Lineage Editing and Validation program) to program określony przez doktora Andrew Cohena jako Photoshop dla biologów. Umożliwia on śledzenie i wgląd w interakcję pomiędzy żywymi komórkami w naszym organizmie. Oprogramowanie wizualizuje to wszystko, co pozwala w szybszy sposób dowiedzieć się więcej o kształcie, ruchu oraz podziale tych małych trybików ciała. Zespół może także dzięki temu tworzyć trójwymiarowe obrazy, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, to dodać też im kilka animacji. Daje to lepszy widok na poszczególne punkty, niż przez mikroskop.

141003214351-large1-800x400

#4 – Czarna dziura pochłania gaz znacznie szybciej niż sądzono

P13 to czarna dziura leżąca w galaktyce NGC7793, oddalonej 12 milionów lat świetlnych od Ziemi. Pochłania ona gaz z pobliskich gwiazd w dziesięć razy szybszym tempie niż pozostałe „siostry”. Jest ona 15 razy lżejsza od naszego Słońca, ale milion razy jaśniejsza od niego.

hungryblackh1-848x400

#5 – Skąd wzięła się woda na powierzchni Księżyca?

Różni badacze do tej pory sądzili, że woda w glebie na powierzchni Księżyca znalazła się tam dzięki uderzeniu meteorytu. Teoria ta prędko została obalona. Dzięki ponownemu zbadaniu próbek gleby, okazało się, że wiatr słoneczny jest odpowiedzialny za występowanie wody na księżycu a nie meteoryt. Jak pisze Michał w newsie: „Doszli oni do tego wniosku poprzez ustalenie stosunku izotopów litu, co jest równoważne stosunkowi izotopów wodoru, do faktycznej ilości wody w próbkach.”

origin_119120291-848x400

#6 – Specjaliści od bezpieczeństwa opublikowali kod złośliwego oprogramowania korzystającego z USB

Karsten Nohl potrafi zarazić praktycznie każde urządzenie posiadające złącze USB, choć nie chciał się podzielić w jaki sposób to robi. Adam Caudill oraz Brandon Wilson wyręczyli go wypuszczając kod BadUSB na serwis GitHub. Działanie to może być tragiczne w skutkach, ale ideą obydwu panów było wymuszenie na producentach załatania luki w zabezpieczeniu. Skrypt pozwala manipulować plikami zainstalowanymi dzięki zainfekowanemu urządzeniu, a nawet wysyłać poufne dane na zdalny serwer.

large__8854130429-848x400

#7 – Volvo zapewni czujniki czujniki zapobiegające wypadkom.

Volvo przystąpiło do prac nad nowym czujnikiem dla ich ciężarówek, pracę mogą potrwać od 5 do 10 lat. Technologia ta ma pozwolić skanować otoczenie i ostrzegać kierowcę tira o możliwości zderzenia się z innymi członkami ruchu drogowego. W razie, gdy ostrzeżenie nie pomoże, to komputer wymusi hamowanie, albo odbije kierownicę w przeciwną stronę, by uniknąć kolizji.

volvo

#8 – Interaktywne hologramy powoli stają się rzeczywistością dzięki Polakom

Leia Display System to polska technologia pozwalająca wyświetlić obraz w powietrzu, dzięki światłu, parze wodnej oraz powietrzu. Tworzą one swego rodzaju płótno, na którym można coś pokazać. Sensory ruchu i dotyku działające równolegle do tego, pozwolą zaś na wejście z wyświetlanym obiektem w interakcję. To prawdziwa rewolucja dla prezentacji.

leia-hologram

#9 – W przyszłym roku większość spraw z Urzędem Stanu Cywilnego załatwimy przez internet

Jak pisze Piotr: „Od stycznia 2015 roku, w całej Polsce zostanie wprowadzona rejestracja stanu cywilnego w formie elektronicznej”. Wniosek elektroniczny zostanie rozpatrzony przez Urząd Stanu Cywilnego, który potem odeśle nas do lokalnego oddziału tej instytucji lub otrzymamy ważne dokumenty drogą mailową. Zaś wszystkie opłaty za nowo wydane dokumenty zostaną zniesione. Oznacza to, iż ominiemy dużą ilość kolejek, które potrafiły zabrać mnóstwo czasu.

picjumbo.com_IMG_5533-848x400

#10 – Proteza połączona bezpośrednio z ciałem pacjenta przywróciła mu zmysł dotyku

W 2013 szwedzki pacjent otrzymał pierwszą na świecie protezę ramienia, która została podłączona do kości, nerwów oraz mięśni. Przekłada się to na możliwość odczuwania wrażeń dotykowych oraz sterowanie samą protezą poprzez elektrody nerwowo-mięśniowe. Sztuczne ramię zostało mocno związane z ciałem, dzięki procesowi zwanemu osteointegracją.

141008153616-large_1web1

#11 – Naukowcom udało się usunąć wspomnienia myszy za pomocą światła

Optogenetyka to nauka pozwalająca badać aktywność nerwów za pomocą światła i to właśnie dzięki niej ludzie z zespołem stresu pourazowego (PTSD), zapomną o traumatycznych wydarzeniach z przeszłości. Naukowcy z University of California „wgrali” myszom złe wspomnienia. Dzięki światłu byli w stanie manipulować odpowiednimi komórkami w pamięci, dzięki czemu zwierzęta zapomniały o traumatycznych przeżyciach. Być może technikę tę da radę odwzorować na ludziach, co pomogłoby z walką z tym zespołem.

image_171-640x400

#12 – Nowe wejście cyfrowe od Microsoftu wyglądające jak kartka papieru

Microsoft opracował nowe urządzenie, które przypomina nieco kartkę papieru. FlexSense to tak naprawdę kawałek plastiku wypchany różnymi sensorami. Wykrywają one one kształt, ruch oraz deformację materiału i przenoszą dane do komputera, gdzie wchodzi w interakcję z np. tabletami do grafiki w zupełnie nowatorski sposób.

ol96ezaxsmlouadt3vym

#13 – Zapotrzebowanie na piasek sprawia, że znikają plaże

Wiele budów z Azji i Bliskiego Wschodu pochłaniają masę piasku, który później wykorzystuje się do wytworzenia betonu. Mówimy tu o miliardach ton tego materiału. Jak się okazuje, wywożony jest on często w nielegalny sposób z plaż, psując tym samym dużą ich część.

large__11121174346-848x400

#14 – Pigułka na otyłość może stać się faktem

Naukowcy z USC Davis School of Gerontology i Keck School of Medicine of USC przeprowadzili badania na robaku Caenorhabditis elegans oraz komórkach ludzkich na płytkach Petriego. W planach mają zaś testy na myszach. Ich celem jest wykorzystanie niektórych mutacji genu SKN-1 (w przypadku ludzi jest to białko Nrf2), które nie będą powodowały przybierania na wadze przy diecie opartej w dużej mierze o węglowodany. Niestety, tego typu pigułki zwiększą szansę zachorowania na nowotwór.

3-genediscover1

#15 – Ta superkarta płatnicza zastąpi wszystkie dotychczasowe karty jakie posiadasz

Plastc to superkarta, która połączona ze smartfonem, pozwoli zapłacić jedną z 20 przypisanych do urządzenia kart kredytowych. Poza tym zaoferuje ona NFC, RFD, dotykowy ekran atramentowy, działającą 30 dni baterię, którą będzie można ładować bezprzewodowo. Urządzenie będzie silnie zabezpieczona przed ewentualną kradzieżą lub dostaniem się do pojedynczych kart.

z1xzytgrncvmfanovx0b

Zachęcamy gorąco do odwiedzania naszego serwisu w tygodniu. Dowiecie się stąd wielu interesujących rzeczy, albo przeczytacie recenzje gier, bądź testy różnych produktów. Nasza strona cały czas się rozwija, dlatego warto tu zaglądać od czasu do czasu. A jeśli nie macie czasu na przeglądanie wszystkich nowinek, to zapraszamy w to samo miejsce, o tej samej porze na kolejne zestawienie równe siedem dni. Życzymy udanego tygodnia!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!