WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Najciekawsze newsy tygodnia w skrócie #5

To był zdecydowanie dobry tydzień! Jeśli jednak przegapiliście niektóre z naszych newsów, albo nie chciało się Wam ich czytać, to mamy dla Was skrót nowinek z tygodnia 13.10 – 19.10.

Nasze piąte, prawie jubileuszowe zestawienie newsów zaliczyło lekkie opóźnienie. Stało się to z niezależnych od nas przyczyn. Mamy jednak nadzieję, że to Was nie zrazi i sprawdzicie co takiego działo się w ciągu ostatnich siedmiu dni. Tym razem znajdziecie tu sporo technologicznych ciekawostek, z którymi naprawdę warto się zapoznać.

#1 – Zobacz jak wygląda okręt po trafieniu pociskiem przeciw-okrętowym

Stare okręty bojowe przechodzące na emeryturę, nie czeka spokojna śmierć od rdzy, a ostrzał rakietowy. W ten sposób wojska testują nowe pociski, które później będą gotowe do wywiezienia na pole bitwy. Zhenjiang został najprawdopodobniej trafiony rakietami YJ-62 lub YJ-12, ale obrażenia są wprost powalające. A co najzabawniejsze, obie rakiety nie posiadały głowic wybuchowych.

statek2-848x400

#2 – Śmiercionośny wirus zagrożeniem dla wielu gatunków płazów

Tajemniczy ranowirus zagraża żabom alytes, ropuchom szarym, traszkom alpejskim i trzem gatunkom salamander. Uśmiercił on wiele zwierząt w Picos de Europa National Park w Hiszpanii, wszystkie wyglądają jakby miały rany otwarte i wewnętrzne krwotoki. Głównym winowajcą jest tu grzyb batrachochytrium dendrobatidis. Wirus najprawdopodobniej przybył z Chin, gdzie występują podobne jego odmiany.

sn-amphibianH_01-600x400

#3 – NASA pokazuje zdjęcia lodu na Merkurym

Na powierzchni Merkurego panuje naprawdę wysoka temperatura i wydaje się być dziwnym, że dron NASA odkrył tam ślady lodu. A jednak, jest to prawda. Złoża zamarzniętej wody znaleziono przy północnym biegunie planety, a dokładniej w mrocznym kraterze Prokofiev.

mercuryonicefire-848x400

#4 – Wkrótce możliwe będzie wykonanie operacji mózgu przez policzek

Wiadomość ta jest szczególnie ważna dla osób z ciężkim przypadkiem padaczki. By zlikwidować jej objawy, trzeba dostać się do hipokampu, czyli dolnej części mózgu. Wymaga to jednak wiercenia czaszki, co powoduje zniszczenie wielu neuronów na szczycie. Zespół z Vanderbilt opracował zatem urządzenie, które pozwoli dostać się do mózgu przez policzek. Wszystko dzięki tytanowej igle o grubości 1,14 mm, składającej się koncentrycznych rurek pozwalających na podążanie za stworzoną przez nią ścieżką. Przewiduje się, że sprzęt trafi na sale operacyjne jeszcze w przyszłym roku.

81000_web1

#5 – Łamacz sejfów za niecałe 500zł

Naukowcy do spraw zabezpieczeń z Melbourne stworzyli prosty mechanizm, który pozwala włamywać się do sejfów. Skonstruowany jest on z części stworzonych w drukarce 3D i działa na platformie Arduino. Jednakże łamie on zabezpieczenia w około cztery dni, o ile zamek nie korzysta ze standardowego szyfru. Cała tajemnica tkwi w tym, że urządzenie próbuje różnych kombinacji tak długo, aż sejf się nie otworzy. Dlatego też cała operacja może trwać tak długo.

auto_dialler_two

#6 – Wychwytywanie CO2 powstającego przy produkcji cementu

Produkcja cementu odpowiada za ponad 5% emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Norwegia już zaczyna wdrażać środki, które mają przetworzyć CO2 dzięki aminom, które odbierają pierwiastek z powietrza a następnie, po podgrzaniu, uwalniają go. Gaz ten będzie następnie transportowany do morskich studzienek, co ograniczy emisję środku do powietrza o ok. 30-40%.

large__9969446383-848x400

#7 – Bioniczne oczy pozwalają rozróżniać ciemne i jasne kolory osobom ze zwyrodnieniem siatkówki

Second Sight Medical Products dostała zgodę handlową na rozprowadzanie nowych, bionicznych oczu. Pomogą one osobom ze zwyrodnieniem siatkówki. Oko ma implant siatkówki ze specjalnymi elektrodami, które stale przesyłają sygnał z nerwu wzrokowego do mózgu. Technologia ta póki co na razie pozwala rozróżnić jasne kolory od ciemnych, ale praca nad nimi jeszcze się nie skończyła.

20141001.bioniceye.01_01-640x400

#8 – Osoby niewidome mają znacznie więcej koszmarów

Zespół naukowców z Danii przeprowadził badania, które dowiodły, iż osoby niewidome mają więcej koszmarów niż osoby widzące. Jak powiedział Amani Meaidi, główny autor badania, związane jest to z doświadczeniami na jawie oraz z faktem, że osoby niewidome doświadczają więcej niebezpiecznych sytuacji w życiu. Nie wpływają one jednak na codzienne życie. Konkretny przebieg badań znajdziecie w rozwinięciu newsa.

origin_4764186425-761x400

#9 – Jesteś graczem? Daj się poznać! Rusza największe w Polsce badanie graczy

13 października 2014 roku ruszyło jedne z największych badań graczy w Polsce. Stanowią oni bowiem bardzo liczną grupę, która do tej pory nie została odpowiednio zbadana. Twórcy ankiety chcą sprawdzić przede wszystkim – jaką rolę pełni ten typ rozrywki w życiu Polaków, w jaki sposób wpływają na ich życie i czy nauczył on ich nowych umiejętności. Jeżeli sami lubicie gry wideo, to warto poświęcić te 15 minut i odpowiedzieć na kilkanaście pytań. Wszystko znajdziecie na stronie jestemgraczem.com

jestemgraczem-500x400

#10 – Życie obok głównych dróg powoduje zwiększenie ryzyka nagłej śmierci sercowej u kobiet

Jak pokazują nowe badania nagła śmierć sercowa wśród kobiet żyjących w odległości 50 metrów od głównej drogi, jest o 38% częstsza niż wśród osób mieszkających w odległości 500 metrów. Każde 100 metrów powoduje zwiększenie ryzyka śmierci z tego powodu o 6%, a ryzyko zachorowania na śmiertelną chorobę wieńcową wzrasta o 24%. Aczkolwiek badania nie są w 100% pełne i trzeba przeprowadzić je na szerszej grupie ludzi. Wiele osób mieszka przy drogach i jak widać tego skutek może być widoczny w naszym życiu.

origin_3833462469-848x400

#11 – Twój smartfon może pomóc znaleźć kosmiczne promieniowanie

Naukowcy z University of California stwierdzili, że kluczowym urządzeniem przy wyłapywaniu kosmicznego promieniowania, mogą okazać się nasze telefony, a przede wszystkim ich kamery. Aplikacja CRAYFIS wyszuka te cząsteczki o wysokiej energii. Jednak żeby badacze zobaczyli poważniejsze skutki, to trzeba zebrać ponad 1000 osób na powierzchni jednego kilometra kwadratowego. Nie jest to zbyt możliwe, ale warto spróbować dla dobra nauki.

gamma-ray-burst-ap-photo-nasa-goddard-space-flight-center

#12 – Nowe baterie litowo-jonowe zasilą urządzenia przez 20 lat

Ludziom z Nanyang Technology University udało się opracować baterie litowo-jonowe, które nie dość, że naładują się do 70% w niecałe dwie minuty, to jeszcze wytrzymają 20 lat użytkowania, czyli zaoferują 10 000 cykli ładowania zamiast dotychczasowych 500. To wszystko dzięki wykorzystaniu w anodowych nanorurek z dwutlenku tytanu, zamiast jak do tej pory grafitu.

lg-g3-battery-630x400

#13 – Nowa wersja Androida w końcu ma nazwę

Do tej pory nowy Android znany był pod nazwą L, ale po miesiącach testów wreszcie uzyskał bardziej przyjemny przydomek. Android 5.0 to od teraz Lollipop i zadebiutuje na Nexusie 6, Nexusie 9 oraz multimedialnym odtwarzaczu Nexus Play, by ostatecznie trafić też na urządzenia Nexus 5, Nexus 7, Nexus 10, Moto X, Moto G, Moto E,  Droid Maxx, Droid Mini, a także Droid Ultra. Kwestią czasu jest zapowiedź nowego Androida dla smartfonów od innych gigantów rynku.

lollipoplead-848x400

#14 – Samsung pięciokrotnie przyspieszy Wi-Fi

Inżynierowie Samsunga stworzyli technologię Wi-Fi, która może pozwolić na przesłanie pliku o wadze 1 GB w ciągu 3 sekund. Jest to poza granicami obecnych prędkości sieci bezprzewodowych, które wynoszą 4,6 Gbps. Rozwiązanie działa w paśmie 60 Hz. Firma osiągnęła taką prędkość poprzez zastosowanie wysokowydajnych modemów oraz anteny kształtowania wiązki o szerokim zasięgu. Technologia ma się pojawić na rynku na początku 2015 roku.

KOCIS_Korea_Festival_held_in_India_58379873471-848x400

#15 – Dorian Nakamoto zbiera pieniądze, by pozwać Newsweek

Dorian Satoshi Nakamoto został błędnie przedstawiony jako twórca bitcoinów przez redakcję Newsweeka. Odbiło się to negatywnie na jego życiu, dlatego postanowił pozwać ekipę stojącą za artykułem. Nakamoto przeprowadza zbiórkę, której celem jest zebranie pieniędzy na dobrego prawnika, mogącego porządnie powalczyć za pomocą prawa z tak potężną marką. Doriana wesprzecie na stronie NewsweekLied.

Bz2mHRLCIAAPhmf-600x400

Zachęcamy gorąco do odwiedzania naszego serwisu w tygodniu. Dowiecie się stąd wielu interesujących rzeczy, albo przeczytacie recenzje gier, bądź testy różnych produktów. Nasza strona cały czas się rozwija, dlatego warto tu zaglądać od czasu do czasu. A jeśli nie macie czasu na przeglądanie wszystkich nowinek, to zapraszamy w to samo miejsce, o tej samej porze na kolejne zestawienie równe siedem dni. Życzymy udanego tygodnia!