WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Najlepsza przyssawka na świecie w amerykańskich wodach Puget Sound

W płytkich wodach Puget Sound – obszaru na północ-zachodnim wybrzeżu Ameryki w stanie Waszyngton – żyje stworzenie, które najlepiej wśród wszystkich odkrytych gatunków na świecie potrafi… ssać.

Należący do drapieżnych ryb okoniokształtnych z  rodziny grotnikowatych, „Northern Clingfish”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Kiełb Północny” (Gobiesox maeandricus) został uznany przez badaczy jako stworzenie które posiada najlepsze na świecie przyssawki. Dla ukazania mocy tych narządów, powiem tylko tyle, że ich siła ssąca byłaby w stanie utrzymać ciężar 150 razy większy od wagi ich własnego ciała. Mało tego, ryby te preferują przywieranie do pofałdowanych powierzchni, co bije na głowę współczesne przemysłowe urządzenia, które ruszają się i przesuwają przy najmniejszej chropowatości podłoża.

Naukowcy z należących do Uniwersytetu Waszyngtońskiego Friday Harbor Laboratories na Wyspie San Juan, starają się właśnie dokładnie przestudiować i poznać procesy za pomocą których te maleńkie (wielkości palca) stworzenia są w stanie przywołać tak potężne siły ssące. Przyczyna tego zainteresowania jest oczywista – odkrycie biomechaniki takiego działania mogłoby znacząco usprawnić wiele dziedzin technologicznych, np. zmodernizowałoby działanie narzędzi chirurgicznych.

Poniższy film – mam nadzieję – zaspokoi ciekawość nawet najbardziej zagorzałych fanatyków porządnego ssania.

[źródło: washington.edu]