WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najnowszy Dolby Atmos tworzy dźwięk 3D za pomocą zmyślnego zestawu Soundbar

Prawdziwy efekt dźwięku przestrzennego (czyli tzw. surround) zawsze wymagał sporego kombinowania i umieszczania wielu głośników w różnych częściach pomieszczenia. Nowy system Samsunga ma znacząco zmniejszyć tę niewygodę. Oto 5.1.4 Dolby Atmos, który dzięki zestawowi Soundbar HW-K950 stworzy prawdziwe przestrzenne 3D. Wystarczy do tego jedynie kilka speakerów.

Generalnie Atmos nie jest tanim systemem, używają go te bardziej ekskluzywne kina. Interesujący nas dźwięk wydobywa się z niego dwojako – albo z podwieszonych pod sufitem głośników, lub też właśnie z umieszczonych na ziemi soundbarów. Te drugie działają w dość ciekawy sposób – otóż strumienie dźwiękowe celują w sufit, po czym odbijając się od niego trafiają do uszu słuchaczy. Odpowiednie wycelowanie tych wiązek powoduje efekt odgłosów trójwymiarowych.

xbychd8azyiqxh6ej3eu

Wersja 5.1.4 posiada cztery wiązki wydobywające się ze speakerów – skierowane są w sufit, oraz w bok, co po odbiciu się od ścian i sufitu stwarza wrażenie jakbyśmy byli w centrum prezentowanej akcji (lub znajdowali się tuż obok artystów wykonujących piosenkę itp). Przy okazji zawiera również subwoofer oraz dwa dodatkowe, niezależne źródła dźwięku.

Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować najnowszy Atmos, lecz raczej nie będzie to niska kwota. Tym niemniej możliwość wzbogacenia swojego kina domowego o tak zmyślne cacko skusi zapewne wielu klientów.

[źródło: theverge.com; grafika: davidsusilouncensored.wordpress.com]