WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Największe na świecie centrum sztuki powstało w Tajwanie

Tajwan może już chwalić się największym na świecie centrum sztuki. Czym cechuje się ten budowniczy cud?

Nowe centrum sztuki, które wyglądem współgra z lokalną przestrzenią, podczas pierwszego tygodnia działania, zostało odwiedzone przez ponad 50 tysięcy ludzi. Za kształt obiektu odpowiada holenderska firma architektoniczna Mecanoo. Z jej pomocą udało się stworzyć obiekt zajmujący 141 tysięcy metrów kwadratowych. Centrum sztuki znajduje się na byłym terenie wojskowym, który otoczony jest subtropikalnym parkiem.

W środku odnajdziemy salę koncertową z 1981 miejscami, która zaprojektowana została tak, aby dębowy wystrój współgrał ze ścieżkami czy falowanym dachem. Architekci starali się tak połączyć każdy materiał i każdą drogę, aby wszystko razem współgrało, tworząc niesamowitą całość. Oprócz sali koncertowej mamy tutaj operę na 2236 miejsc, scenę na 1210 osób i salę recitalową na 434 miejsca. Przestrzenie pomiędzy każdymi pomieszczeniami wykorzystano do takiego zaprojektowania ruchów powietrza, aby nie rosła w nich temperatura.

Czymś, co robi największe wrażenie, jest prawdopodobnie amfiteatr. Ten, w nowym centrum sztuki jest wbudowany w dach i schodzi w dół w kierunku parku. Pierwszy sezon działania obiektu już się rozpoczął i potrwa do 1 stycznia 2019 roku.

Czytaj też: Microsoft pyta o Park Centralny w Warszawie

Źródło: newatlas.com