WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W Nowym Jorku można obejrzeć szkielet największego dinozaura na świecie

Od niedawna w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej można się dowiedzieć, że dorosłe tytanozaury ważyły 70 ton, czyli mniej więcej tyle, ile dziesięć afrykańskich słoni. Nie jest to jednak wszystko, bo tego giganta można już w nowojorskim muzeum zobaczyć.

37-metrowy potwór jest obecny od kilkudziesięciu godzin w American Museum of Natural History. Co ciekawe, szkielet zbudowany przez amerykańskich naukowców bazował na pozostałościach tytanozaura dopiero powoli wkraczającego w dorosłość, co oznacza, że prawdopodobnie trzeba by było wybudować nową salę, aby zmieścić jego dorosłą wersję.

Mimo tego, że udało się je zrekonstruować, o grupie tytanozaurów wiemy bardzo niewiele. Gatunek tego dinozaura nie został nawet określony, bo naukowcy wciąż zastanawiają się nad odpowiednią nazwą. Wiemy jednak tyle, że były zróżnicowaną grupą zwierząt posilających się roślinami, których cechą charakterystyczną była mała głowa i gigantyczny tułów. Kości tego dinozaura zostały znalezione w argentyńskiej Patagonii w roku 2014 i od tamtego czasu nie określono, co mogło zabić takiego giganta, ale prawdopodobnym jest, że stworzenie to zmarło z pragnienia obok wygasającego jeziora.

Szkielet widoczny w muzeum został zbudowany po analizie 84 skamieniałości. Przy jego tworzeniu wykorzystano drukowane w 3D włókno szklane, nie zawierające żadnych pozostałości kości zwierzęcia. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że niezwykle problematycznym byłoby uniesienie i połączenie wszystkich elementów szkieletu tytanozaura, które są niezwykle ciężkie. Na terenie muzeum można jednak zobaczyć kilka skamielin, które pomogły przy reprodukcji wizerunku tego fascynującego zwierzęcia.

Tytanozaur jest około dziewięć metrów dłuższy od poprzedniego rekordzisty muzeum, płetwala błękitnego. Fani tego ssaka mają jednak to szczęście, że w przeciwieństwie do paleontologów, mogą jeszcze cieszyć się obecnością swojego ulubionego zwierzęcia na Ziemi.

[źródło i grafika: theverge.com]