WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Największy cyfrowy obraz nieba

Międzynarodowy zespół astronomów opublikował dwa petabajtów danych z projektu Pan-STARRS, który jest również znany jako „największy na świecie cyfrowy przegląd nieba”. Dwa petabajty danych, jeśli wierzyć zespołowi, są równoznaczne z każdą z następujących czynności: miliard sellfie, sto Wikipedii lub 40 milionów 4-szufladowych szafek wypełnionych wydrukami z tekstem w pojedynczy odstępach. Naukowcy spędzili cztery lata, obserwując 3/4 nocnego nieba przez 1,8-metrowy teleskop, znajdujący się w Haleakala Observatories na Hawajach i przeglądając 3 miliardy obiektów Drogi Mlecznej po 12 razy w pięciu różnych filtrów. Obiekty te to m.in. gwiazdy, galaktyki, asteroidy i inne ciała niebieskie.

Cytując Thomasa Henninga, dyrektora Departamentu Planet i Formacji Gwiezdnych w Max Planck Institute for Astronomy: „Na podstawie Pan-STARRS naukowcy są w stanie mierzyć odległości, ruchy i szczególne cechy, takie jak wielość pochodnych wszystkich pobliskich gwiazd, brązowych karłów i gwiezdnych pozostałości, na przykład białych karłów. Rozszerzy to spis wszystkich obiektów w sąsiedztwie Słońca do odległości około 300 lat świetlnych. Dane Pan-STARRS pozwolą również na znacznie lepszą charakterystykę formacji gwiazdy niskiej masy w grupach gwiazdowych. Ponadto zebraliśmy około 4 milionów gwiazdowych krzywych światła, by zidentyfikować podobne do Jowisza planety, blisko orbitujące wokół chłodnych gwiazd karłowatych.

Chociaż ogrom dwóch petabajtów danych jest trudny do wyobrażenia, zakres obserwacji zespołu jest znacznie szerszy. Astronomowie prowadzą badania w dwóch etapach: ten, o nazwie „Static Sky”, jest średnią z poszczególnych skanowania. Jeszcze bardziej szczegółowe zdjęcia i dane zostaną opublikowane w 2017 roku, ale już teraz można sprawdzić, co zespół upublicznia na oficjalnej stronie Pan-STARRS.

Źródło: engadget.com Zdjęcie: Danny Farrow, Pan-STARRS1 Science Consortium and Max Planck Institute for Extraterrestial Physics