WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Największy na świecie teleskop już działa!

Naukowcy mogą odnaleźć życie pozaziemskie! Takie badania wymagają jednak odpowiedniego sprzętu. W Chinach został włączony masywny przyrząd, który oficjalnie został rekordzistą w kategorii na największy na świecie teleskop pojedynczego otworu.

Został nazwany „FAST” (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope). Oficjalnie rozpoczął działalność około południa w sobotę, 27 września bieżącego roku. Ma 200 metrów więcej niż teleskop z obserwatorium Arecibo w Puerto Rico, który ma 305 metrów. FAST jest mniej więcej wielkości 30 boisk piłkarskich. Urządzenie jest też niezwykle silne i ma pole widzenia, które podobno jest dwa razy większe niż w obserwatorium Arecibo. Jeśli chodzi o czułość, to chiński teleskop jest 10 razy silniejszy niż jego najbliższy konkurent – 100-metrowa luneta znajdująca się niedaleko Bonn w Niemczech.

Peng Bo, naukowiec z National Astronomical Observatories, zdradził chińskiej oficjalnej agencji prasowej Xinhua, że potencjał FAST do odkrycia obcej cywilizacji będzie 5 do 10 razy większy od obecnego sprzętu, ponieważ może on widzieć bardziej oddalone i schowane w ciemności planety. Teleskop pomoże również naukowcom wykrywać więcej pulsarów. Oznacza to, że będą oni mieli większe możliwości, jeśli chodzi o śledzenie fal grawitacyjnych lub tych w czasoprzestrzeni. W zamyśle miałoby to prowadzić do lepszego zrozumienia ewolucji galaktyk i początków wszechświata.

Chiny musiały zainwestować 180 mln dolarów na budowę teleskopu oraz dodatkowo ponieść koszta związane z przeniesieniem ponad 9 tysięcy mieszkańców prowincji Guizhou. Zostali oni umieszczeni w okolicznych powiatach – Pingtang i Luodian z powodu obaw o zakłócenia magnetyczne. Chiński prezydent Xi Jinping traktuje eksplorację kosmosu jako priorytet. W 2013 roku na Księżycu wylądował pierwszy chiński łazik od 1976. Budowa stacji kosmicznej ma się rozpocząć w 2022 roku, a lądowania człowieka na Księżycu od roku 2036. Przez następne dwa do trzech lat, chińscy astronomowie będą mieli pierwszeństwo do korzystania z FAST. Później zostanie on udostępniony naukowcom na całym świecie.

Źródło: gizmodo.com