WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nanokryształy sekretem zmiany koloru u kameleonów

Wszyscy wiemy, że kameleon potrafi zmienić barwę w mgnieniu oka. Jednak jak jest w stanie tego dokonać? Nature Communications opublikowało nowe badanie, które pokazuje, że odpowiedź tkwi w nanokryształach znajdujących się pod skorą kameleona. Wszyscy myślą, iż zwierzęta te zmieniają kolor, aby wtopić się w otoczenie.

Tak naprawdę zmiany kolorów są na pokaz, najczęściej wykorzystywane podczas okresu godowego. Badacze użyli relacji społecznych kameleonów, aby wywołać u osobnika płci męskiej zazdrość, pokazując mu konkurenta. Kameleon, który poczuł się zagrożony, zmienił wtedy kolor na żółtopomarańczowy.

Badacze zauważyli również, że zmiana koloru skóry następuje podczas jej rozluźnienia i spinania. Ruch sprawia, że nanokryształy zmieniają kształt odbijając inną niż wcześniej długość fal światła, co daje efekt zmiany koloru. Dodatkowo, warstwa skóry położona dużo głębiej wydaje się odbijać światło bliskie podczerwieni. W taki sposób kameleony mogą być zdolne do utrzymania niskiej temperatury w gorącym klimacie.

Źródło i zdjęcia: http://www.popsci.com/tiny-crystals-are-secret-chameleon-color-change