WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nanokryształy umożliwiające szybki transfer danych

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha odkryli kombinacje nanokryształów, które przyspiesza prędkości komunikacji danych transmitowanych przez światło widzialne LED nawet  do dwóch gigabitów na sekundę. Obecne technologie komunikacyjne takie jak WiFi czy Bluetooth wykorzystują fale znajdujące się poza zakresem częstotliwości widocznych dla ludzkiego oka. Nowe odkrycie nie dość, że umożliwi szybszy transfer danych to jeszcze oświetli pomieszczenie.

Duże natężenie fal transmitujących dane powoduje czasem zakłócenia w urządzeniach nawigacyjnych. System VLC (Visible-light Communication) nie powoduje takich zakłóceń, więc jego używanie mogłoby zmniejszyć ten problem. Jednak obecne urządzenia wykorzystujące fosfor do generacji fali światła białego mają ograniczenia co do szybkości transferu danych. Część wiązki niebieskiego światła emitowana przez diodę LED jest zmieniana na czerwoną i zieloną, co po połączenie daje białe światło. Badania naukowców nad graniczną szybkością takiej wiązki dają wyniki rzędu kilkuset megabajtów na sekundę. Badaczom z Pennsylvania State University udało się osiągnąć wartość 1,6 gigabitów na sekundę, jednak wymagało to użycia również promieniowania podczerwonego.

Przez zamienienie fosforu na dwa nanokryształy udało się uzyskać wartość 2 gigabitów na sekundę przy użyciu samego światła widzialnego. Kryształy mają 8 nm długości, jeden wykonany z ołowiu bromku cezu po uderzeniu przez niebieskie światło lasera emituje zieloną falę. Z kolei azotek luminoforu emituje światło czerwone, co po połączeniu tej trójki razem daje światło białe.

Szybka transmisja danych jest możliwa dzięki temu, że procesy optyczne w nanokryształach zachodzą w przedziale czasowym ok. 7 nanosekund, co powoduje, że emisja światła optycznego pracuje na częstotliwości 491 MHz.

Za korzystne właściwości odpowiada mały rozmiar kryształów. W takich warunkach emisja fotonu jest bardziej prawdopodobna. Niektóre badania wykazały, że możliwe byłoby uzyskanie szybkości transmisji danych nawet do 10 gigabitów na sekundę.

Źródło: http://newatlas.com/