WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nanotechnologiczny tatuaż odczyta pracę mięśni

W izraelskim Tel Aviv University opracowano nanotechnologiczny tatuaż mający pozwolić na monitorowanie pracy znajdujących się pod nim mięśni. Chociaż nazwa jest nieco nieprecyzyjna i trochę na wyrost, to sam wynalazek może okazać się bardzo przydatny i to w kompletnie różnych dziedzinach życia.

Ten „tatuaż” to tak naprawdę urządzenie dokonujące pomiarów aktywności elektrycznej mięśni przypominające swoją formą, bardziej od prawdziwego tatuażu, naklejkę. Składa się z węglowej elektrody, poprawiającego jej właściwości, bazującego na nanotechnologii przewodzącego pokrycia oraz powierzchni adhezyjnej przylepiającej całość do skóry.

Jednym z potencjalnych zastosowań przewidzianych przez izraelskich konstruktorów jest odczytywanie ludzkich emocji. Kiedy nakleimy urządzenie na twarz, odczyta ono aktywność naszych mięśni mimicznych, dając cenne informacje pożądającym ich specjalistom. Pośród potencjalnych beneficjentów technologii wymienia się reklamodawców, ankieterów, czy specjalistów od mediów.

Jednak poza potencjalnym zastosowaniem we wciskaniu ludziom dziadostwa, urządzenie może mieć także znacznie pożyteczniejsze zastosowania. Odczytywanie aktywności mięśni może zostać wykorzystane także do kontrolowania protez czy monitorowania stanu osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne albo po przebytym wylewie.

Ciekawe mogłoby być połączenie tej technologii z nową metodą drukowania elektroniki oraz tworzenia łatwych w użyciu przylepców opracowanej przez naukowców z Korei Południowej, o której pisaliśmy niedawno.

[źródło i grafika: aftau.org]