„Najpierw strzelaj, potem zadawaj pytania” brzmi fajnie, ale nie pozwala raczej na zdobycie wielu informacji. Amerykańska Agencja Kosmiczna zdecydowała się nieco zmodyfikować klasyczną frazę – co jeśli strzelanie jest równoznaczne z zadaniem pytania? Brzmi dziwnie? Może i tak, ale w pewien sposób oddaje zasadę Asteroid Redirect Mission. NASA chce wysłać robota na asteroidę – samo w sobie nie jest to może niezwykłe. Niemniej, trzeba dodać, że robot Honeybee – bo o nim mowa – ma mieć zamontowaną strzelbę, która wypali w asteroidę.

NASA to, jakby nie patrzeć amerykańska agencja kosmiczna.

Najpierw pojazd zbadałby powierzchnię asteroidy. Potem skierowałby ku niej strzelbę. Ta z kolei wystrzeliłaby w kierunku ciała niebieskiego pocisk, który mógłby doprowadzić do trzech rzeczy.

Pierwszą jest wystrzelenie pocisku pękającego pod pewnym obciążeniem. Pozwoliłoby to na zbadanie twardości asteroidy. Druga opcja to odbicie kuli od powierzchni asteroidy i zbadanie jej prędkości po zderzeniu. w celu ustalenia jak wielkie są siły spajające asteroidę. Trzecią możliwością jest strzelenie w ciało niebieskie i pomiar wielkości powstałego krateru, w celu ustalenia gęstości asteroidy i wielkości spajających ją sił.

To wszystko stanowi prace przygotowawcze mające pewnego dnia doprowadzić do stworzenia misji, podczas której NASA miałoby odseparować odpowiednio duży odłamek asteroidy w celach badawczych, a następnie skierować go… na Księżyc. Projekt spotkał się z krytyką zarówno ze strony NASA, jak i spoza tej organizacji.

Lądowanie na asteroidzie to może nie misja na Marsa, ale wciąż może pozwolić do zebrania wielu wartościowych informacji. Jak twierdzi NASA, misja ma na celu zademonstrować „techniki obrony planetarnej” pozwalające na zmianę orbity niebezpiecznych asteroid i ochronę Ziemi, „jeśli w przyszłości zajdzie taka potrzeba”. Wcześniej myślano przede wszystkim o niszczeniu tego typu zagrożeń za pomocą broni jądrowej, niemniej warto zacząć od czegoś, co nie jest zabronione przez prawo międzynarodowe.

Pomysł kosmicznej strzelby Asteroid Redirect Mission zaprezentowano w wideo poniżej:

[źródło i grafika: popsci.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!