WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowe odkrycie NASA: „Graffiti” na księżycu Saturna

Na powierzchni lodowego księżyca Saturna – Tetydy – można zaobserwować wyglądające niczym graffiti, czerwonawe pasma. Nieznane jest ich pochodzenie. Można je zauważyć na nowych, kolorowych obrazach przesłanych przez sondę NASA Cassini.

pia19637_main

Bordowe pasma przyjmują kształt wąskich, zakrzywionych linii – znajdują się wśród najbardziej niezwykłych obiektów, które zaobserwowały kamery NASA podczas badań satelitów Saturna.

Zdjęcia wykonano przy użyciu filtra „czystego”, zielonego i ultrafioletowego. Po połączeniu poszczególnych obrazów otrzymano widoki, na których podkreślono subtelne różnice kolorów niewidocznych dla ludzkiego oka.

Niezbyt wyraźne ujęcia niektórych smug można było zaobserwować już wcześniej – sonda Cassini jest na orbicie Saturna już od roku 2004. Niemniej, otrzymane w kwietniu tego roku obrazy to pierwsze zdjęcia, na których dobrze widoczne są północne obszary Tetydy w warunkach pozwalających wyraźnie zobaczyć smugi.

Nieznane jest pochodzenie czerwonych łuków. Naukowcy misji Cassini rozważają rozważają różne możliwości – smugi mogą wynikać z chemicznych nieczystości na powierzchni lodu, albo stanowią rezultat emisji gazów z wnętrza ciała niebieskiego. Być może są związane z powierzchniowymi pęknięciami, które są zbyt małe by zauważyć je na zdjęciach o dostępnej rozdzielczości. Wiadomo, jedynie, że łuki są stosunkowo młode – przecinają starsze struktury geologiczne, tak jakby były namalowane na ich powierzchni. Naukowcy NASA twierdzą, że jeśli „plamy” są tylko cienkimi warstewkami kolorowej substancji na białym lodzie, zostaną dość szybko „zmazane” w wyniku wystawienia na kosmiczne warunki.

pia19638_a

Poza kilkoma kraterami na innym księżycu Saturna – Dione – czerwone „akcenty” kolorystyczne nie są popularne na satelitach szóstej planety od Słońca. Obfita w czerwień jest za to młoda geologicznie, lodowa powierzchnia okrążającej Jowisza Europy.

[źródło i grafika: nasa.gov]