WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA odnalazła na Marsie potrzebne do życia azotany

Znajdujący się na Marsie łazik Curiosity pobrał cenne próbki, które po przeanalizowaniu wykazały zawartość związków azotu, będących źródłem składników odżywczych dla żywych organizmów.

Badacze poszukiwali śladów organicznego węgla, ale zamiast tego odnaleźli azotany w trzech miejscach na Marsie, którymi są: Rocknest, John Klein i Cumberland. Curiosity przeczesał te strefy zbaczając ze swojej pierwotnej trasy prowadzącej na Mount Sharp. Odkrycie to sprawia, iż przypuszczenia, że na Marsie było kiedyś życie coraz bardziej zyskują na wiarygodności.

Próbki zostały przeanalizowane w laboratorium wbudowanym w Curiosity. Jest to swego rodzaju piec zdolny do rozłożenia próbek na czynniki pierwsze, które później są analizowane. Po otrzymaniu wyników, naukowcy dostrzegli obecność tlenku azotu – można go wytworzyć z azotanów. Zawartość związków azotu była różna w każdej z wymienionych stref. Występowały on z wahaniami od 70 do 1100 ppm. Takie zawartości znajdują się również na naszej planecie w takich miejscach jak pustynia Atakama.

Ludzie za wszelką cenę chcą iść śladem węgla, ale azot jest równie ważnym składnikiem odżywczym dla żywych organizmów” – tłumaczy Jennifer Ster, geochemik NASA.

Badacze uważają, że azotany zostały utworzone na skutek uderzenia błyskawicy albo asteroidy i nie są uformowane przez żywe organizmy. Niestety nie mają pewności, ale chcą jak najszybciej rozwikłać tą zagadkę.

Źródło: gizmodo.com