WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

NASA ogłasza konkurs dla studentów

Aby wyhamować statek kosmiczny przed lądowaniem na planecie (zwykle: Ziemi) stosuje się zwykle hamowanie aerodynamiczne – pojazd zwalnia pod wpływem oporu stawianego przez atmosferę. Pomagają mu w tym spadochrony, rozkładane hamulce aerodynamiczne, czy po prostu odpowiedni kształt statku lub jego osłony.

Jednak o ile hamowanie w ziemskiej atmosferze jest procesem bardzo wydajnym, ze względu na jej dużą gęstość, to podobny proces jest o wiele trudniejszy w przypadku znacznie, bo aż stokrotnie, rzadszej atmosferze Marsa. O ile NASA radzi sobie jeszcze z lądowaniem łazików, to posadzenie na powierzchni czerwonej planety załogowego lądownika może być znacznie bardziej problematyczne. Chociażby z tego prostego powodu, że największy dotychczas łazik Curiosity ważył około 900kg, natomiast załogowy lądownik, wraz z zapasem paliwa pozwalającym mu na ponowny start w kierunku Ziemi, musiałby ważyć około 15 do 30 ton.

W rozwiązaniu problemu wyhamowania w marsjańskiej atmosferze tak masywnego obiektu NASA postanowiła poprosić o pomoc studentów. Amerykanie ogłosili właśnie konkurs nazwany niezbyt skromnie Breakthrough, Innovative, and Game-changing (BIG) Idea Challenge (Przełomowe, Innowacyjne i Zmieniające reguły gry Zawody Idei). Studenci (w maksymalnie pięcioosobowych zespołach), w ramach zawodów, mają opracować rozwiązania pozwalające na skuteczniejsze zmniejszenie prędkości pojazdu. Organizatorzy sugerują wykorzystanie w projekcie idei nadmuchiwanych osłon termicznych lub hipersonicznych nadmuchiwanych hamulców aerodynamicznych.

W pierwszym etapie konkursu, czyli do 15 listopada, zawodnicy mają nadesłać koncepcje wstępne. Autorzy najlepszych zostaną poproszeni o opracowanie dokładnego projektu na wiosnę przyszłego roku. Cztery najlepsze prace zostaną nagrodzone stypendium w wysokości 6 tysięcy dolarów oraz zostaną zaprezentowane przez autorów podczas panelu zorganizowanego w należącym do NASA Langley Research Center. Zwycięzca wygra płatny staż we wspomnianym centrum badawczo-rozwojowym. Oczywiście, jeżeli projekt będzie obiecujący, może zostać zbudowany i przetestowany przez NASA.

[źródło i grafika: engadget.com]