WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

NASA ogłasza konkurs na projekt robotycznego ramienia

NASA jest znana ze swoich crowdsourcingowych kampanii, dzięki którym znajduje różne rozwiązania swoich problemów. W minionych latach zwróciła się do społeczeństwa o pomoc m.in  w tworzeniu oprogramowania do polowania na zagrażające Ziemi asteroidy oraz w poszukiwaniu inspiracji na temat wyglądu siedliska dla ludzkości an Marsie. Tym razem wykorzystując swój Tournament Lab oraz partnerstwo z Freelancer.com agencja suka ludzi do pomocy w zaprojektowaniu robotycznego ramienia dla jednej ze swoich Międzynarodowych Stacji Kosmicznych.


NASA poszukuje pomocy dla Astrobee, który ma pomagać astronautom na ISS. Jest to sześciościenny robot, które przyjmuje rozkazy z centrum w Houston, ale potrafi również działać niezależnie. Ma on zastąpić obecnie wykorzystywane roboty Spheres, które służą już od 2006 roku. Astrobee ma zostać wdrożony w 2017 roku.
NASA i Freelancer ogłosili konkurs, znany jako NASA System Architecture Task – chodzi o projekt ramienia dla robota służącego do interakcji z małymi przedmiotami.

Pomysł ma w założeniu uzupełnić bądź rozwinąć umiejętności Astrobee. Konkurs ma zacząć się od rejestracji, otwartej dla użytkowników Freelancera. Każdy użytkownik może wypełnić ankietę, którą obejrzy zespół z NASA. Ze wszystkich zgłoszeń wybranych zostanie 30 osób, które wezmą udział w zawodach na projekt ramienia. Rejestracja zaczęła się 14 stycznia i trwa do teraz. Każda z 30 osób, które przejdą pierwszy etap dostanie po 10 dolarów. Zwycięzca spotka się z NASA i dostanie 100 dolarów.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]