WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

NASA organizuje konkurs na najlepszego satelitę w kształcie kostki

Nasz serwis już kilka razy rozdawał jakieś klucze do gier lub organizował konkursy, w których można było zgarnąć ciekawe nagrody. Te jednak nie mają porównania do tego, z czym właśnie wystartowało NASA. Pula nagród – 5 milionów dolarów. Cel – zbudowanie najlepszego satelity w kostce.

CubeSat Quest (tak nazywa się konkurs) to spełnienie marzeń dla różnych hobbystów czy fanów technologii, którzy konstruują urządzenia w garażu. Często miejsca te są centrum powstawania niewyobrażalnych, rewolucyjnych technologii. NASA chce to wykorzystać i wie, że jej pracownicy nie są w stanie zrobić wszystkiego, a prosty układ scalony skręcony starymi śrubami, może mieć wpływ na przyszłość satelitów kosmicznych. Dlatego jeśli myślisz, że byłbyś w stanie zaprogramować małe urządzenie w kształcie kostki, to najwyższa pora, żebyś ujawnił swój talent. Najwyższą nagrodą są 3 miliony dolarów, a do tego możliwość zaistnienia dla Twojego wynalazku na statku kosmicznym Orion. Gdzieś w listopadzie 2018, (co jeszcze nie jest do końca potwierdzone) Orion zintegrowany wraz z Space Launch System, czyli wielką rakietą od NASA, wyleci poza orbitę ziemską.

Jeszcze przed startem całego programu, co 4-6 miesięcy organizowane będą specjalne zawody, które przetestują pojedyncze CubeSat w specyficznych, trudnych warunkach. Agencja przeznaczyła 500 000 $ na nagrody na te konkursy. Jeżeli Twój układ przetrwa wszystkie testy, zostanie zabrany przez Oriona oraz SLS. Najważniejsze są jednak nagrody główne. Jeżeli satelita przemierzy dystans 2,5 miliona mil (lub 10-krotną odległość między Ziemią, a Księżycem) oraz będzie w stanie cały czas się komunikować z bazą, to jego twórca zgarnie 1,5 miliona dolarów. Zaś urządzenie potrafiące działać w czasie podróży wzdłuż orbity Księżyca, dostanie 3 miliony dolarów. Kupa kasy, ale możliwa do zgarnięcia i jeżeli faktycznie znacie się na takich układach, to lepiej wziąć udział w takim konkursie, niż liczyć na wygraną w Lotku.

[źródło: engadget.com, zdjęcie: nasa.gov]