Ekspansja ludzkości na Marsa trwa, ale trzeba pamiętać też o tym, że poza “Czerwoną Planetą” są w galaktyce jeszcze inne układy, które warto byłoby zbadać. NASA dobrze o tym pamięta, dlatego też zamierza porządnie sprawdzić nadesłane przez program New Frontiers nowe sondy, które wkrótce wylecą w kosmos, by zbierać cenne dla homo sapiens informacje.

Interesujących zgłoszeń do sprawdzenia jest aż 12 i każde z nich przejdzie odpowiednie testy, zarówno techniczne jak i naukowe. Jedna lub kilka z wybranych sond przejdzie do następnej fazy procesu selekcji, a najlepszy projekt będzie odpowiednio rozwijany przez budżet rzędu 1 miliarda dolarów.

NASA zamierza następnie wypuścić wybraną maszynę w oceany gwiazd już w 2024 roku, dzięki czemu możemy zebrać kilka próbek materiałów z różnych planet, albo przynajmniej uzyskać parę zdjęć w wysokiej jakości. Sondzie New Horizon z poprzednich edycji programu New Frontiers udało się zebrać fotografie jak do tej pory najbliżej Plutonu. Juno zaś zajmuje się od jakiegoś czasu fotografowaniem Jowisza.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej nie zdradziła jednak kandydatów. Z pewnością poznamy ich nieco dokładniej po zakończeniu całego programu, a prędzej czy później dane nam będzie zobaczyć zwycięzcę. Nie wiadomo też, do czego konkretnie będzie on wykorzystany, więc na dzień dzisiejszy nie pozostaje nam już nic innego jak tylko czekać na dalsze informacje.

źródło: engadget.com | zdjęcie: pl.wikipedia.org