WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

NASA przetestowała ulepszony silnik rakietowy

W kosmicznym centrum Stennis w Hancock County odbyły się jedne z końcowych testów silnika, który użyty zostanie w kapsule Orion podczas  nadchodzących misji, w tym prawdopodobnie także tej na Marsa.

Testowana technologia nie jest jedynym źródłem napędu – po wysłaniu Oriona w przestrzeń kosmiczną przez Space Launch System, kapsuła jest początkowo napędzana przez cztery silniki RS-25, wykorzystywane przez NASA już od dłuższego czasu. Niedawno przeszły one sporo zmian, mających na celu dostosować je między innymi do pracy w niższych temperaturach, posiadają także nowe sterowniki silnika.

14 sierpnia, w największej należącej do NASA placówce testowej odbył się wielki test RS-25. Ważąca około 250 ton machina naśladowała pełen start, działając przez 535 sekundy, a więc czas, który pozwoliłby wznieść się na 320 kilometrów. Maszyneria spaliła mieszankę ciekłego tlenu oraz wodoru, wypuszczając na zewnątrz całą masę pary, co nie jest raczej czymś zaskakującym przy starcie. Niedługo ma nastąpić kolejny, tym razem już ostatni test.

[źródło: futuristmag.com, zdjęcie: NASA]