WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

NASA rozważa wyposażenie astronautów w SmartGlass’y

Okulary rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (tzw. smartglass) są dla większości z nas wciąż melodią przyszłości, jesteśmy jednak przyzwyczajeni, że technologiczne granice są przełamywane całkiem często właśnie przez agencję NASA.

Astronauci są grupą  zawodową, która jako jedna z pierwszych powinna otrzymywać możliwość korzystania z „inteligentnych okularów”. W kosmosie każda pomyłka może przecież kosztować miliony dolarów, nie mówiąc już o bezcennym, ludzkim życiu lub zdrowiu, stąd decyzja NASA, aby wraz z Osterhout Design Group, a więc specjalistami od technologii smartglass, rozpocząć tworzenie gruntu pod ewentualne wprowadzenie tych gadżetów do podstawowego wyposażenia kosmonauty. Te elektroniczne okulary połączą w sobie najnowocześniejsze technologie, a możliwości, jakie daje posiadanie pod ręką takiego cacka są właściwie niezliczone: można by wykorzystać je do lokalizacji członków załogi i komunikacji z nimi czy przypomnienia instrukcji rozwiązania problemu technicznego, z którym właśnie trzeba się zmierzyć po presją czasu, a ich obsługa nie będzie wymagała użycia rąk. Z całą pewnością podniesie to efektywność misji kosmicznych. Ponadto produkt ten ma być wykorzystywany również do celów treningowych na Ziemi.

Projekt ten nie ma przed sobą jeszcze konkretnego deadline’u, więc na wymyślenie dokładnych funkcji kosmicznych okularów jest zapewne sporo czasu, szkoda tylko, że nie wiemy, kiedy spodziewać się pierwszych oficjalnych informacji.