WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA świętuje 26-te urodziny Hubble’a nowym zdjęciem Mgławicy Bańka

Jak lepiej można świętować 26-te urodziny Hubble’a niż publikując nowe zdjęcie zrobione przez ten kosmiczny teleskop? Oto Mgławica Bańka, ogromny obszar stworzony z gazu i pyłu, oddalony od Ziemi o jakieś 8 000 lat świetlnych.


Kosmiczny Teleskop Hubble’a został umieszczony na orbicie okołoziemskiej 25 kwietnia 1990 roku przez prom kosmiczny Discovery. Od tamtego czasu wykonał ponad milion zdjęć, z których wiele stało się ikonicznych. Pomijając kilka pierwszych niepowodzeń oraz misji serwisowych, teleskop ciągle pokazuje, że wiele potrafi. Każdego tygodnia przekazuje ok. 140 gigabajtów danych kontrolerom na Ziemi.

Podczas tej uroczystości NASA opublikowało nowe niesamowite zdjęcie wykonane przez Hubble’a. Mgławica Bańka, formalnie znana jako NGC 7653 jest mgławicą emisyjną oddaloną od nas o jakieś 8 000 lat świetlnych. Zajmuje ona obszar około 7 lat świetlnych. Gwiazda znajdująca się w jej środku jest jakieś 45 razy większa niż Słońce i prawdopodobnie wybuchnie jako supernowa w ciągu 10-20 milionów lat.

Ogromne ciepło wydzielane przez gwiazdę zmusza gaz do rozszerzania się na zewnątrz, tworząc wygląd przypominający powłokę. W związku z tym, że gaz porusza się coraz dalej od centrum, napotyka on zimniejszy, międzygwiezdny gaz, co powoduje wygięcia bańki. To również wyjaśnia dlaczego gwiazda znajduje się w lewym, dolnym brzegu bańki.

„Jako, że Hubble wykonuje 26-ty obieg wokół naszej rodzimej gwiazdy, Słońca, świętujemy to wydarzenie spektakularnym zdjęciem dynamicznej i ekscytującej interakcji młodej gwiazdy z jej otoczeniem” pisze w oświadczeniu John Grunsfeld z NASA. „Widok Mgławicy Bańka… przypomina nam, że Hubble daje miejsca w pierwszym rzędzie do oglądania inspirującego wszechświata w którym żyjemy.”

[źródło i grafika: gizmodo.com]