WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA testuje napęd dzięki któremu lot na Marsa potrwa tylko dziesięć tygodni

Do tej pory coś takiego istniało jedynie w sferze marzeń, lub w scenariuszach filmów S-F. A jednak, realne staje się faktem. Jest całkiem prawdopodobne że stworzony przez naukowców z NASA eksperymentalny elektromagnetyczny napęd, „EM Drive” jest w stanie zabrać ludzi na Marsa w jedyne 70 dni, mało tego – bez zużycia paliwa rakietowego. Jeżeli to rzeczywiście prawda, to taki wynalazek mógłby zmienić całą współczesną astronautykę.

Zanim jednakże zaczniemy się nadmiernie ekscytować, musimy wpierw wziąć poprawkę na to, że rezultaty testów nie zostały jeszcze powtórzone ani zweryfikowane przez inne grupy badawcze, więc nadal istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Tak jak w przypadku ostatecznie obalonej teorii dotyczącej podróżujących szybciej niż światło neutrin, tak i teraz należy wpierw ze spokojem poczekać na ostateczne wyniki badań.

A stworzony silnik również w pewien sposób „narusza” jedno z podstawowych praw fizyki, mianowicie zasadę zachowania pędu, która stanowi -upraszczając – iż jeśli dany obiekt porusza się w jednym kierunku, potrzebuje czegoś co pozwala mu na ten ruch, poruszając się w kierunku przeciwnym (czyli w przypadku standardowych rakiet, jest to odrzut spowodowany przez zużycie paliwa). Ale EM Drive nie potrzebuje żadnego materiału napędowego, bo opiera swoje działanie na falach elektromagnetycznych.

 1430424187-emdrive

Inżynierowie również zaobserwowali coś niesamowitego – kiedy użyli laserów, „strzelając” w komorę rezonacyjną napędu EM, niektóre z promieni podróżowały… szybciej niż światło, z prędkością ok. 300 tysięcy km na sekundę, sugerując, że jest całkiem możliwe stworzenie czegoś znanego miłośnikom serialu Star-Trek. Chodzi o tzw „warp bubble”, czyli zaginający przestrzeń bąbel. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko realną możliwość podróży z prędkością „nadprzestrzenną”. Wbrew pozorom nie kłóci się to z teorią względności, bo tak naprawdę żaden statek kosmiczny nie jest w stanie podróżować szybciej niż światło, po prostu napęd będzie mógł stworzyć wokół siebie specyficzne zagięcie czasu i przestrzeni, dzięki któremu zmniejszy się sama odległość którą będzie musiał przebyć. NASA już stworzyła projekt takiego statku – wygląda niesamowicie!

To wszystko brzmi tak fantastycznie, że jak na razie naukowcy desperacko starają się wykryć jakiekolwiek błędy w swoim rozumowaniu, testując prototyp EM na wszelkie możliwe sposoby. Ten jak na razie złośliwie działa tak jak powinien…

event-horizon-520288a1317f7aaaaa
Być może już niedługo pewne scenariusze staną się rzeczywistością…

[źródło: NASA, zdjęcia: Paramount]