WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA udostępni wyniki swoich badań

NASA, choć stworzona została z myślą o zimnowojennej propagandzie, może się poszczycić znacznymi osiągnięciami na polu badań naukowych. Agencja wysyła w przestrzeń kosmiczną teleskopy, bada za pomocą sond inne ciała niebieskie, czy w końcu za pomocą łazików poszukuje śladów życia na Marsie. Jednak aby badania były przydatne dla społeczności naukowej, należy ich wyniki publikować.

Agencja w przeszłości podchodziła z lekceważeniem do dokumentowania swoich osiągnięć. Najlepszym tego przykładem jest zaginięcie oryginalnych taśm przedstawiających pierwsze lądowanie na Księżycu. Jednak od tego czasu wiele się w NASA zmieniło. Zmieniła się też technika – większość danych przekazywanych jest w formie cyfrowej, nie ma więc mowy o oryginalnych nośnikach i każda kopia jest tak samo dobra.

Amerykanie coraz chętniej udostępniają cyfrowe kopie wyników swoich kosmicznych badań, jednak najczęściej są to fotografie. Teraz NASA zamierza pójść znacznie dalej i udostępnić publicznie wszystkie artykuły publikowane w czasopismach naukowych przez jej pracowników.

Od teraz każdy artykuł (z wyjątkiem zawierających dane podlegające ochronie prawnej) musi zostać w ciągu roku od opublikowania umieszczony w bezpłatnym serwisie PubSpace. Jest to ważna zmiana umożliwiająca rozpowszechnienie wyników badań NASA. Dotychczas bowiem były one często publikowane w czasopismach dostępnych wyłącznie odpłatnie.

[źródło i grafika: futurism.com]