WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA wskazuje na zdjęciach gdzie prawdopodobnie wylądował Matt Damon

NASA absolutnie uwielbia film „Marsjanin” Ridleya Scotta. Oczywiście nie da się nazwać tego uczucia bezwarunkowym – jest to prawdopodobnie głównie wdzięczność za świetny PR, bo historia futurystycznego Robinsona na Marsie bardzo wzmogła zainteresowanie opinii publicznej amerykańską agencją i jej działaniami. Efektem takiej symbiozy są opublikowane właśnie zdjęcia ukazujące strefę Ares-3 – miejsce w którym najprawdopodobniej przebywał astronauta Mark Watney (Matt Damon) podczas swojego przymusowego pobytu na Czerwonej Planecie.

Trzeba przyznać, że agencja jest ostatnimi czasy niezmiernie zaangażowana w promocję „Marsjanina”, przeprowadzając wywiady z ekipą filmową, czy też opisując istniejące w rzeczywistości technologie, których używa główny bohater. Być może jest to związane z faktem, że pierwsza misja załogowa na Marsa planowana jest na rok 2030 i każda reklama się przyda by doprowadzić ten projekt do końca – a film to medium które umie wpływać na ludzką wyobraźnię.

Wszystkie zdjęcia wykonane zostały za pomocą tzw. HiRISE – High Resolution Imaging Science Experiment. Jest to główny system uwieczniający obraz w Mars Reconnaissance Orbiterze. Dokładne koordynaty zostały zaś ustalone przez samego autora książki „Marsjanin”, na której oparty jest film – Andy’ego Weira, który tam właśnie (oczywiście w wyobraźni) umieścił swojego kosmicznego rozbitka. Popatrzmy zatem na piękno naszego planetarnego sąsiada:

ESP_026086_2115.0

ESP_040776_2115.0

ESP_042014_1760.0

ESP_042252_1930.0[źródło: NASA, theverge.com; zdjęcia: NASA]