Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie finansowana przez NASA do co najmniej roku 2024. Do zadań agencji należy dbanie o to, aby astronauci byli syci i mogli w spokoju zajmować się swoimi badaniami. Dlatego też największa agencja kosmiczna podpisała kontrakty na ponowne zaopatrzenie stacji z Orbital ATK, SpaceX oraz Sierra Nevada. Każda z tych firm otrzyma co najmniej po 6 misji zaopatrzeniowych, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo że NASA wykupi więcej niż 18 lotów. Dodatkowe loty będą zależne od wymagań załogi stacji.

Ciekawą sprawą jest również to, że spółki zostały wybrane ze względu na różne podejście do transportu. Orbital ATK posiada swoje nieodzyskiwalne kapsuły Cyngus, na które w drodze powrotnej ze stacji można zapakować wszelkiego rodzaju śmieci, ponieważ podczas wejścia w atmosferę spalają się one. Kapsuły Dragon SpaceX’a wykorzystywane są do transportu towaru i przewożenia rzeczy z powrotem na Ziemię, jednak muszą one być wyławiane z oceanu. Natomiast Dream Chaser Sierry Nevada jest w stanie lądować na tradycyjnych pasach startowych, co oznacza, że przywiezione próbki mogą być wyładowane i badane dużo wcześniej.

Ostateczna decyzja zależy jednakże od tego czy Dream Chaser przejdzie wszystkie próby lotów, które odbędą się w tym roku.

[źródło i grafika: engadget.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej