WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA wyśle bakterie do stratosfery. Sprawdzi ich wytrzymałość w ciężkich warunkach

Rok 20X0. NASA ogłasza, że jej najnowsza misja odkryła poza Ziemią życie! Po kilku tygodniach świat przeżywa jednakże zawód – okazuje się, że odkryte organizmy zostały przywleczone z naszej planety przez nieodpowiednio zabezpieczoną sondę. Zanieczyszczenie innej planety obcymi dla niej mikroorganizmami mogłoby nie tylko zepsuć cenne wyniki badań, ale również wprowadzić nieodwracalne zmiany do pozaziemskich ekosystemów. Dlatego NASA podejmuje wszelkie możliwe środki, by do tego nie dopuścić.

Wczoraj rozpoczęto powiązany z działalnością ochronną eksperyment – polega on na tym, że  próbki bakteryjne zostają umieszczone na wysokości 48 kilometrów, by zobaczyć jak bakterie radzą sobie w nieprzyjaznych warunkach przestrzeni kosmicznej. Sprzęt badawczy został uniesiony przez balon helowy wypuszczony z NASA’s Columbia Scientific Balloon Facility w Fort Summer (stan Nowy Meksyk). Gdy osiągnie odpowiedni poziom, osłony komór testowych zostaną otwarte na określony dla danej próbki okres – 6, 12, 18 i 24 godzin. Pod koniec eksperymentu balon eksploduje, a interesujące naukowców materiały sfruną na spadochronie.

1447977860900677411

Górna warstwa atmosfery ziemskiej stanowi dość nieprzyjazne miejsce. Temperatury osiągają wartości znacznie poniżej zera, brakuje wilgoci, barometry wskazują niemal kosmiczną próżnię, a promieniowanie ultrafioletowe nie napotyka istotnych przeszkód. Łatwo dostrzec pewne analogie do powierzchni obcych ciał niebieskich, na przykład Marsa. Niemniej, jak się okazuje niektóre owady – wyrzucone przez huragany, czy burze piaskowe – potrafią tam przetrwać. Co więcej, badania przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pokazały, że uśpione bakterie, zarodniki grzybów, czy nawet nasiona roślin mogą przetrwać na zewnątrz statku kosmicznego – ale tylko pod warunkiem, że zostaną osłonięte przed promieniowaniem UV.

Zważywszy, że życie jest tak wytrzymałe, nie dziwią wysiłki czynione, by obce środowiska nie zostały zanieczyszczone przez ziemskie formy życia. Może to mieć znaczenie nie tylko na Marsie, ale dla przykładu podczas misji na Europę, czy lodowy księżyc Saturna, Enceladus. Podczas obu tych misji szczególna uwaga zostanie zwrócona na obecność obcego życia.

[źródło i grafika: gizmodo.com]