WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

NASA zalana aplikacjami od kandydatów na astronautów

NASA zakończyła właśnie przyjmowanie aplikacji w ramach rozpoczętej w połowie grudnia rekrutacji astronautów. To pierwsza rekrutacja od 2012 roku, można się więc było spodziewać, że znajdzie się sporo chętnych. Jednak rzeczywistość przerosła najśmielsze oczekiwania NASA. Do procesu rekrutacji zgłosiło się przeszło 18 300 osób – to więcej niż kiedykolwiek!

Tak duża ilość kandydatów to wynik niemal trzykrotnie lepszy od ostatniego. Jednocześnie to także ponad dwukrotnie więcej kandydatów niż zgłosiło się w czasie rekordowego naboru (8 tysięcy zgłoszeń) jeszcze z roku 1978. W ciągu następnych 18 miesięcy spośród przeszło 18 tysięcy kandydatów wybranych zostanie ostatecznie 8-14 astronautów. Będzie to spory zastrzyk świeżej krwi dla obecnej ekipy astronautów NASA, liczącej obecnie 47 osób.

W porównaniu do dawnych lat wymagania jakie stawiane są przed kandydatami są nieco niższe. Wzrok co prawda nadal musi być idealny, jednak NASA nie wyklucza już osób którym ostrość wzroku przywrócono chirurgicznie (o ile od operacji minął co najmniej rok). Astronauci nie muszą już być ani byłymi pilotami, ani w ogóle żołnierzami.

NASA zrezygnowała także z kryterium wieku. Obecnie astronauta może mieć nawet 18 lat o ile zdobył tytuł licencjata i trzyletnie doświadczenie w jednej z nauk STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Kandydat może również mieć już dawno wnuki, o ile wiek mu nie przeszkodzi w przejściu testów medycznych i sprawnościowych.

Nie wiadomo na ile duże zainteresowanie rekrutacją wynika ze złagodzonych kryteriów wstępnych, a na ile z rosnącego zainteresowania eksploracją kosmosu wynikającego z ambitnych planów powrotu na Księżyc czy wysłania ludzi na Marsa. NASA nie zdradziła jeszcze na kiedy planuje następną rekrutację.

[źródło i grafika: sciencealert.com]