WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA zbudowała kamerę podczerwoną

Podczas projektowania nowej, wysokiej czułości kamery termowizyjnej, inżynierowie NASA zwrócili się do natury po inspirację. Po rozczarowujących testach z rurkami nanowęglowymi, skonstruowali oni czujnik krzemowy, który naśladuje strukturę oka ćmy. Ćmy, znane ze swojej zdolności widzenia w ciemności, mają wyjątkowe oczy. Zawierają one bowiem szeregi mikroskopijnych kolców, które pomagają odzyskać odbite światło.

Każdy z kolców w kamerze nie jest wyższy od ziarnka piasku. Powstały w ten sposób 1280-pikselowy bolometr jest w stanie wykryć słabe zróżnicowanie zarówno pod względem częstotliwości, jak i kierunku światła. „Umożliwia to, by detektor mógł być stosowany w szerokim paśmie. To sprawia, że ​​detektor jest znacznie bardziej wrażliwy – zwłaszcza w dalekiej podczerwieni” powiedział Ed Wollack w oświadczeniu NASA. Naukowiec z Goddard Space Flight Center NASA, wraz ze specjalistą w dziedzinie detektorów w NASA, Christine Jhabvala, zaprojektowali i zbudowali detektor.

Szereg czterech takich czujników zostanie oddany do użytku w NASA High-Resolution Airborne Wideband Camera-plus, czyli HAWC +. Nawet biorąc pod uwagę wyjątkową wrażliwość nowego systemu, HAWC + musi unosić się na dużych wysokościach, aby złapać odległe światło podczerwone. W innym wypadki takie światło jest blokowane wilgoć w ziemskiej atmosferze. Zmodyfikowany Boeing 747, nazwany Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy, czyli SOFIA, zostanie wykorzystany do transportowania HAWC + na tych wysokościach.

Oprócz tworzenia obrazów, nowe detektory są zdolne do pomiaru światła spolaryzowanego z „emisji pyłu w naszej galaktyce”, jak NASA napisała w oświadczeniu. Pozwoli to NASA na mapowanie pól magnetycznych wokół czarnej dziury w centrum naszej galaktyki, studiując ją przy okazji bardziej szczegółowo, niż to było możliwe do tej pory.

„Można inspirować się naturą, ale należy użyć narzędzi i rąk, aby to utworzyć,” powiedział Wollack. „To naprawdę było połączenie sił ludzi, maszyn i materiałów. Teraz mamy nowe możliwości, których nie mieliśmy wcześniej. To właśnie o innowacyjność przede wszystkim chodzi. „

Źródło: digitaltrends.com Zdjęcie: NASA