WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA – Zostań łowcą asteroid!

NASA postanowiła wykorzystać potencjał drzemiący w ludziach. Zwykłych cywilach, którzy mają ochotę pomóc w odszukiwaniu nowych asteroid. Aby wziąć udział w przedsięwzięciu „Asteroid Hunters” – musicie pobrać aplikację, która z pomocą specjalnego algorytmu pomoże wam odnaleźć asteroidy na zdjęciach dostarczonych przez rozmaite teleskopy. Aplikacja powstała w kolaboracji NASA z firmą Planetary Resources.

Ogromna ilość zdjęć dostarczanych przez teleskopy z całego świata uniemożliwia astronomom identyfikację obiektów w sposób tradycyjny. Żeby ułatwić im pracę, wykorzystano moc komputerów, które przy pomocy algorytmu są w stanie wyodrębnić zdjęcia warte uwagi. Wartościowe odkrycia zostają zarchiwizowane. Niestety program nie zawsze poradzi sobie z perfekcyjnym wykrywaniem asteroid, dlatego też ludzie muszą mu pomóc.

Wszyscy, którzy pobiorą specjalną aplikację będą mogli oznaczać nowe, nieodkryte asteroidy. Jeżeli traficie na coś, co zostało zidentyfikowane przez algorytm, to aplikacja powiadomi was, o tym, że obiekt znajduje się już w bazie danych. Wszystkie nowe odkrycia można zgłaszać do Minor Planet Center.