Zdolności pająków do produkowania pajęczyn zawsze zadziwiały, gdyż są to twory wykonane ze zdumiewającą precyzją. Naukowcy postanowili wykorzystać tę umiejętność.

Włoscy badacze z Uniwersytetu w Trento odkryli, że poprzez stworzenie roztworu wody i grafenu, po czym spryskanie nim grupy pajęczaków uzyskali zaskakujący efekt, snute pajęczyny zostały znacznie wzmocnione. Kilka stworzeń produkowało sieci nieco słabsze, jednakże znacząca większość pająków była w stanie stworzyć materiał który – po zbadaniu – okazał się być 3,5 raza silniejszy od najmocniejszego takiego włókna znanego w przyrodzie, produkowanego przez krzyżakowatego Caerostris Darwini.

Nie wiadomo do końca w jaki sposób pokryte grafenem pająki zdołały nasycić nim produkowane przez siebie nici, można jedynie spekulować, że jest to ich sposób na oczyszczenie organizmu z niechcianych substancji.

Według naukowców, odpowiednia ilość takiego materiału potrafiłaby „złapać spadający samolot” (chociaż nie podali oni ile dokładnie musiałoby go być – ale można spekulować, że byłaby ilość możliwa do wytworzenia w warunkach fabrycznych). Inna sprawa, że badacze widzą praktyczne jego zastosowanie bardziej w wytrzymałych tkaninach, lub tzw. „materiałach bionicznych”. 

spiderman53710b14a320b
Skojarzenie nasuwa się samo.

 [źródło: wired.co.uk]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!