WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nasycone grafenem sieci pajęcze wytrzymają impet spadającego samolotu

Zdolności pająków do produkowania pajęczyn zawsze zadziwiały, gdyż są to twory wykonane ze zdumiewającą precyzją. Naukowcy postanowili wykorzystać tę umiejętność.

Włoscy badacze z Uniwersytetu w Trento odkryli, że poprzez stworzenie roztworu wody i grafenu, po czym spryskanie nim grupy pajęczaków uzyskali zaskakujący efekt, snute pajęczyny zostały znacznie wzmocnione. Kilka stworzeń produkowało sieci nieco słabsze, jednakże znacząca większość pająków była w stanie stworzyć materiał który – po zbadaniu – okazał się być 3,5 raza silniejszy od najmocniejszego takiego włókna znanego w przyrodzie, produkowanego przez krzyżakowatego Caerostris Darwini.

Nie wiadomo do końca w jaki sposób pokryte grafenem pająki zdołały nasycić nim produkowane przez siebie nici, można jedynie spekulować, że jest to ich sposób na oczyszczenie organizmu z niechcianych substancji.

Według naukowców, odpowiednia ilość takiego materiału potrafiłaby „złapać spadający samolot” (chociaż nie podali oni ile dokładnie musiałoby go być – ale można spekulować, że byłaby ilość możliwa do wytworzenia w warunkach fabrycznych). Inna sprawa, że badacze widzą praktyczne jego zastosowanie bardziej w wytrzymałych tkaninach, lub tzw. „materiałach bionicznych”. 

spiderman53710b14a320b
Skojarzenie nasuwa się samo.

 [źródło: wired.co.uk]